25. března 2015 14:29, aktualizováno  18:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mezinárodní razie proti převaděčům z Kosova: zatýkalo se i v Česku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Rakouská policie (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakouská policie (ilustrační snímek). | foto: Reuters

VÍDEŇ Policie v sedmi evropských zemích včetně České republiky podnikla v úterý razii proti síti převáděčů, která za uplynulých pět měsíců pomohla asi 10 000 lidí z Kosova dostat se nelegálně do západní Evropy. Zadrženo bylo 46 lidí, z toho 16 v Česku.

Do akce se zapojila mimo jiné i policie z Kosova, Slovenska, Rakouska a Německa, uvedla ve středu s odvoláním na rakouské vyšetřovatele rakouská tisková agentura APA. 

Při mezinárodní operaci pojmenované Limax (Slimák) policisté v úterý zadrželi 16 lidí v Česku, 12 ve Francii, osm v Rakousku, čtyři v Maďarsku, tři v Kosovu, dva na Slovensku a jednoho podezřelého v Německu. Předpokládaný šéf skupiny byl dopaden v Maďarsku.

Zátahem vyvrcholila několikaměsíční akce, při které bylo včetně úterka zadrženo dohromady 77 lidí. Podle bilance zveřejněné rakouskou policií zůstává celkový počet zadržených v případě Česka na šestnácti, stejně jich bylo celkem zadrženo v Rakousku a Kosovu.

Propracovaný systém

Systém fungoval tak, že migranti sami přijížděli do Srbska, odkud jim pomáhala jedna skupina členů kriminální organizace přejít hranice do Maďarska. Tam si běžence přebírala další skupina, která jim pak pomohla dostat se do cílových zemí - do Francie, Itálie, Německa a Švýcarska. Migranti byli pašováni ve vozidlech přes Slovensko, Česko, Rakousko a Německo. Za cestu se platilo buď převodem přes Western Union nebo MoneyGram, anebo v hotovosti. Cesta jedné osoby do Francie podle Europolu stála 2800 eur (76 tisíc korun) a celé rodiny 7000 eur (přes 190 tisíc korun).

Policisté při zátazích ve svých zemích zabavili několik aut, mobilní telefony, SIM karty, počítače, falešné dokumenty, různé bankovní a jiné dokumenty a hotovost ve výši přes 52 tisíc eur (téměř 1,5 milionu korun).

Kriminální skupina

Na úterní razii se v Rakousku podílela asi stovka policistů. Kriminální úřad ve Vídni ve středu oznámil, že většina zadržených se během výslechu k činům doznala. Skupina se věnovala i další kriminální činnosti, připsat je jí možné podle korutanské policie například vloupání ve Vídni či Dolních Rakousích nebo padělání dokladů.

Evropská unie se v posledních měsících potýká s vysokou migrací Kosovanů na Západ, především do Německa. Důvodem jejich odchodu z vlasti je špatná ekonomická situace s mizivou nadějí na zlepšení.

Cesta Kosovanů na Západ začíná legálně přes Srbsko, které neuznává nezávislost Kosova - vyhlášenou jednostranně v roce 2008 - a nadále tuto oblast považuje za svou součást. Ilegálně pak ale běženci překračují maďarské hranice.

Lidovky.cz, ČTK
  • 3Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!