8. listopadu 2019 17:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mezinárodní soud se bude zabývat sporem mezi Ruskem a Ukrajinou. Spadá to do jeho kompetence

Mezinárodní soud v Haagu rozhodl, že bude řešit spor mezi Ukrajinou a Ruskem . | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezinárodní soud v Haagu rozhodl, že bude řešit spor mezi Ukrajinou a Ruskem . | foto: Reuters

Haag Mezinárodní soudní dvůr v Haagu v pátek rozhodl, že řešit spor mezi Ukrajinou a Ruskem ohledně podpory východoukrajinských separatistů a diskriminace menšin na Krymu spadá do jeho kompetence.

Nevyhověl tak námitkám Moskvy a soudní spor, v němž se Kyjev domáhá odsouzení Ruska za údajnou podporu radikálů v Donbasu, bude dál pokračovat.

Předsedající soudce Abdulqawi Yusuf při vynesení verdiktu zdůraznil, že rozhodnutí se týká pouze jurisdikce, tedy toho, zda soudu spor mezi Ukrajinou a Ruskem přísluší řešit. Podstatou sporu se nyní soud nezabýval.

Haagský soud je nejvyšší soudní instancí Spojených národů a Ukrajina se na něj jako žalující strana obrátila v roce 2017. Kyjev chce dosáhnout odsouzení Ruska za podporu, kterou údajně poskytuje od dubna 2014 proruským radikálům v Donbasu v jejich boji proti centrální vládě v Kyjevě. Stěžuje si rovněž na údajnou diskriminaci krymských Tatarů na poloostrově, který Rusko anektovalo. Tyto záležitosti jsou podle Ukrajiny porušením dohod OSN o financování terorismu a o rasové diskriminaci.

Ukrajina v počátcích sporu soud OSN žádala o předběžné opatření vůči Rusku. Soud ale žádosti nevyhověl a chtěl po Ukrajině předložit potřebné důkazy o záměrném ruském vměšování.

Moskva účast v konfliktu na východě Ukrajiny popírá. Ruské úřady také odmítají pronásledování krymských Tatarů, jejichž předáci zůstali loajální Kyjevu. V Haagu navíc ruští zástupci předložili námitku, že celá věc vůbec nespadá do kompetence Mezinárodního soudního dvora.

Tento hlavní soudní orgán OSN rozhoduje právní spory mezi státy a vypracovává právní posudky na žádost vrcholných orgánů světové organizace.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

POCTA BRATROVI. Číslo 23, které nosil jeho bratr Josef, si Jakub Šural vzal na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.