Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na Šojgua a Gerasimova

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník ruského generálního štábu generál Valerij Gerasimov jdou odevzdat hlasovací lístky do volební místnosti v Jižním vojenském okruhu Ruska. (15. března 2024) foto: AP

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na ruského exministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova kvůli útokům na Ukrajině. Soud je obviňuje z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Kyjev vydání zatykače přivítal, Moskva krok označila za součást toho, co nazvala hybridní válkou Západu.
  12:58aktualizováno  15:07

Ve vyjádření ICC na svých stránkách uvedl, že vydal zatykače kvůli důvodnému podezření, že oba muži byli zodpovědní za „raketové údery prováděné ruskými ozbrojenými silami proti ukrajinské elektrické infrastruktuře“ od 10. října 2022 do přinejmenším 9. března 2023.

„Během této doby provedly ruské ozbrojené síly na mnoha místech Ukrajiny velký počet úderů proti mnoha elektrárnám a rozvodnám,“ dodal soud. Rusko ve zmíněném období zintenzivnilo vzdušné letecké údery na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, což mělo za následek výpadky v dodávkách elektřiny a Ukrajinci se v zimním období ocitali ve tmě a chladu.

Soudci došli k závěru, že ruské údery byly zcela jasně namířeny proti civilním objektům. I u těch těch zařízení, která mohla být v daný moment považována za vojenské cíle, se dalo očekávat, že škody na civilním obyvatelstvu „budou nepřiměřené“ vůči jakékoliv „předpokládané vojenské výhodě“.

„Existují důvodná podezření, že podezřelí úmyslně způsobili velké utrpení nebo vážnou újmu na těle nebo na duševním či fyzickém zdraví, a nesou tak trestní odpovědnost za zločin proti lidskosti nebo jiný nelidský čin,“ dodává ICC.

ICC ve svých obviněných cituje články Římského statutu, které popisují mimo jiné válečné zločiny „úmyslného vedení útoků proti civilním objektům“, „úmyslné zahájení útoku s vědomím, že v souvislosti (s ním) dojde ke ztrátám na životech nebo zranění civilních osob“ a zločin proti lidskosti „spočívající v úmyslném způsobení velkých útrap nebo těžké újmy na zdraví či poruchy duševního nebo tělesného zdraví“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodnutí ICC uvítal. „Každý zločinec zapojený do plánovaní a vykonávání těchto úderů musí vědět, že spravedlnosti bude učiněno za dost. Doufáme, že je uvidíme za mřížemi,“ napsal Zelenskyj na síti X. Krok ICC je podle něj „jasným signálem, že žádná vojenská hodnost ani ministerské dveře nezaštítí ruské zločince před odpovědností“.

Ruská bezpečnostní rada podle agentury TASS označila vydání zatykače na Šojgua za bezvýznamné a součást toho, co nazvala hybridní válkou Západu proti Rusku. „Jurisdikce ICC se na Rusko nevztahuje,“ uvedlo tiskové oddělení bezpečnostní rady. V jejím čele nyní stojí právě Šojgu, kterého Putin do této role jmenoval letos v květnu poté, co ho odvolal z vedení ministerstva obrany.

V březnu minulého roku vydal ICC zatykače na samotného ruského prezidenta Vladimira Putina, stejně jako na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovou-Bělovovou kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. Soud to označil za válečný zločin. Rusko v odvetě vydalo zatykače na soudce ICC.

Letos v březnu vydal ICC zatykač na dva ruské velitele, kteří jsou podle soudu důvodně podezřelí, že veleli útokům na ukrajinskou civilní energetickou infrastrukturu.

Mezinárodní trestní soud (ICC) má podporu 124 zemí. Rusko, stejně jako například USA, ale jeho jurisdikci neuznává. Ukrajina také není jeho členem, ale udělila soudu pravomoc stíhat zločiny spáchané na jejím území, podotkla agentura Reuters.

15. března 2024

Autoři: ,