V úterý o překaženém útoku informoval šéf MI5 Andrew Parker vládu. To podle Sky News svědčí o závažnosti plánu. Parker už dříve uvedl, že ohrožení džihádistickým terorismem je vyšší než kdy v minulosti. Hovořil dokonce o „dramatickém nárůstu ohrožení“.
MI5 podle něj v současnosti vyšetřuje 500 případů spojených s terorismem, do kterých je zapleteno 3000 lidí. Spojené království se letos stalo terčem pěti dokonaných útoků.
Podle zdrojů televize na překažení plánu proti Downing Street v posledních týdnech pracoval Scotland Yard, MI5 a policie z West Midlands. Akce vyvrcholila minulý týden, když speciální jednotky zadržely dva muže, kteří byli během úterý obviněni z přípravy teroristického útoku.
IRA zaútočila na Downing Street minometem
Dvacetiletý Naa’imur Zakariyah Rahman ze západního Londýna a jedenadvacetiletý Mohammed Aqib Imran z jihovýchodního Birminghamu se mají ve středu ráno poprvé objevit před soudem.
Downing Street je silně chráněna posílenými bránami a ozbrojenými policisty.
Ke zvýšení bezpečnostních opatření v sídle britského premiéra docházelo od 70. let minulého století, v 80. letech pak došlo k výraznému zpřísnění bezpečnosti kvůli hrozbě ze strany irských teroristů.
V roce 1991 zaútočila IRA - Irská republikánská armáda na Downing Street podomácku vyrobeným minometem. Ze tří vypálených střel jedna přistála přímo na zadním dvorku čísla 10 (sídlo premiéra), kde v tu chvíli zasedala vláda Johna Majora. Díky neprůstřelným sklům se lidem uvnitř nic nestalo, venku bylo však zraněno několik lidí, včetně dvou policistů. Zbylé dvě střely Downing Street přeletěly.
IRA se pokusila zabít britskou premiérku už v roce 1984, když umístila bombu do hotelu v Brightonu, kde Margaret Thatcherová přebývala. Bomba zničila koupelnu Thatcherové, premiérka byla však v tu chvíli v jiné části hotelového pokoje. Thatcherová unikla zranění, zahynulo však pět lidí a 31 bylo zraněno.