6. prosince 2017 0:32, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

MI5 překazila atentát na Mayovou. Džihádisté chtěli na Downing Street odpálit bombu a pak premiérku zabít

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 35Diskuse
Theresa Mayová v Downing Street. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Theresa Mayová v Downing Street. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Britská tajná služba MI5 překazila teroristický útok, jehož cílem bylo zabít premiérku Theresu Mayovou. Radikální islamisté chtěli v sídle premiérky na Downing Street v Londýně odpálit nějaké výbušné zařízení a v nastalém chaosu Mayovou zavraždit. Útok se měl odehrát do konce roku, napsaly zdroje televize Sky News.

V úterý o překaženém útoku informoval šéf MI5 Andrew Parker vládu. To podle Sky News svědčí o závažnosti plánu. Parker už dříve uvedl, že ohrožení džihádistickým terorismem je vyšší než kdy v minulosti. Hovořil dokonce o „dramatickém nárůstu ohrožení“.

MI5 podle něj v současnosti vyšetřuje 500 případů spojených s terorismem, do kterých je zapleteno 3000 lidí. Spojené království se letos stalo terčem pěti dokonaných útoků.

Theresa Mayová a její manžel v  Downing Street 10.

Theresa Mayová a její manžel v Downing Street 10.

Podle zdrojů televize na překažení plánu proti Downing Street v posledních týdnech pracoval Scotland Yard, MI5 a policie z West Midlands. Akce vyvrcholila minulý týden, když speciální jednotky zadržely dva muže, kteří byli během úterý obviněni z přípravy teroristického útoku.

IRA zaútočila na Downing Street minometem

Dvacetiletý Naa’imur Zakariyah Rahman ze západního Londýna a jedenadvacetiletý Mohammed Aqib Imran z jihovýchodního Birminghamu se mají ve středu ráno poprvé objevit před soudem.

Downing Street je silně chráněna posílenými bránami a ozbrojenými policisty.

Bezpečnostní brány a policisté se samopaly.

Bezpečnostní brány a policisté se samopaly.

Ke zvýšení bezpečnostních opatření v sídle britského premiéra docházelo od 70. let minulého století, v 80. letech pak došlo k výraznému zpřísnění bezpečnosti kvůli hrozbě ze strany irských teroristů.

V roce 1991 zaútočila IRA - Irská republikánská armáda na Downing Street podomácku vyrobeným minometem. Ze tří vypálených střel jedna přistála přímo na zadním dvorku čísla 10 (sídlo premiéra), kde v tu chvíli zasedala vláda Johna Majora. Díky neprůstřelným sklům se lidem uvnitř nic nestalo, venku bylo však zraněno několik lidí, včetně dvou policistů. Zbylé dvě střely Downing Street přeletěly.

Ozbrojení policisté před 10 Downing Street v Londýně.
Policista hlídá sídlo premiéra na Downing Street, č. 10

IRA se pokusila zabít britskou premiérku už v roce 1984, když umístila bombu do hotelu v Brightonu, kde Margaret Thatcherová přebývala. Bomba zničila koupelnu Thatcherové, premiérka byla však v tu chvíli v jiné části hotelového pokoje. Thatcherová unikla zranění, zahynulo však pět lidí a 31 bylo zraněno.

Grand Hotel v Brightonu po atentátu na Margaret Thatcherovou.

Grand Hotel v Brightonu po atentátu na Margaret Thatcherovou.

  • 35Diskuse


Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky


Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.