Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miami utíká před hurikánem, evakuace je povinná. Zatím to není znát, říká Čech ve městě

Svět

  11:42aktualizováno  13:54
MIAMI - Miami, které je největším městem na jihovýchodě Floridy, a také přilehlý okres Miami-Dade nařídily kvůli blížícímu se hurikánu Irma evakuaci. Opustit své domovy musejí obyvatelé pobřežních oblastí a také ostrovů, jako jsou například Miami Beach nebo Key Biscayne. Miami, které úder živlu očekává v noci na neděli, prozatím zřídilo čtyři nouzová ubytovací střediska. Evakuace byla nařízena i na floridských ostrovech Florida Keys.

Upozornění MInisterstva zahraničních věcí ČR

V souvislosti s hurikánem Irma, který se přibližuje přes karibské ostrovy směrem k jižní části Floridy, MZV důrazně nedoporučuje cesty do Karibiku a na Floridu (zejména do její jižní části).

Všem, kdo plánují cestu do těchto oblastí, nebo se v této lokalitě již nacházejí, doporučujeme důsledně sledovat internetové stránky Národního centra pro hurikány (National Hurricane Center, NHC) http://www.nhc.noaa.gov/.

Povinný odchod z domovů v Miami a okolí se týká i lidí, kteří žijí v mobilních domech či karavanech. Nařízení začíná platit od 7:00 místního času (13:00 SELČ). Úřady rovněž vyzvaly obyvatele zón, na které se evakuace nevztahuje, aby zabezpečili své nemovitosti a aby se připravili na řádění živlu.

„Pokud nebude dbát na varování a pokud se nepodrobíte nařízené evakuaci ocitnete se v problémech a já vám nemohu slíbit, že se k vám (s pomocí) dostaneme,“ upozornil obyvatele Carlos Gimenez, který stojí v čele okresu Miami-Dade.

Hurikán Irma, který spadá do nejvyšší, páté kategorie už přes 33 hodin, je nejdéle trvající cyklóna této intenzity ve světě, uvedli meteorologové.

Čech v Miami: Zatím se nic mimořádného neděje

České ministerstvo zahraničí od čtvrtka důrazně nedoporučuje cesty na Floridu ani do Karibiku. Některé cestovní kanceláře klienty z oblasti Karibiku evakuovaly. Podle českého turisty Jakuba Rozumka, který aktuálně pobývá v Miami, zatím ve městě nic nenasvědčuje tomu, že by město podnikalo výjimečná opatření.

„Když jsme šli spát, byla ta evakuace nařízena pro pobřežní oblasti, pro město jako takové ne. Kromě kolon před benzínkami - zhruba čtvrtina v oblasti Miami, Ft. Lauderdale už nemá benzín - nic nenasvědčuje tomu, že by se dělo něco mimořádného,“ říká Rozumek. „Prodavač v obchodu mobilního operátora říkal, že střed Miami je v pohodě, žádný útěk neplánuje a půjde normálně do práce,“ dodává. V obchodech se podle něj již ve středu tvořily dlouhé fronty na balenou vodu a regály se základními potřebami, včetně toaletního papíru, byly téměř prázdné.

Prázdné regály s toaletními papíry v miamském obchodě Wallmart.

Aerolinky zlevňují, chystá se rušení letů

Americké letecké společnosti kvůli očekávanému úderu hurikánu Irma připravují rozsáhlé rušení letů. Omezení, která ovlivní i letecké spojení Miami s Evropou, začnou platit od pátku. Některé aerolinky uvedly, že snižují ceny jednosměrných letenek z Floridy, aby usnadnily lidem v ohrožené oblasti včas odcestovat.

Společnost American Airlines sdělila, že se v sobotu a v neděli chystá zrušit všechny lety z letišť v Miami, Fort Lauderdale, Fort Myers, Sarasota a West Palm Beach. Již v pátek chce odříct lety do Miami z Evropy a Jižní Ameriky.

Aerolinky American Airlines rovněž oznámily, že z Floridy k usnadnění odjezdu nabízí základní jednosměrnou letenku za 99 dolarů (2160 korun). Podobné akce mají i ostatní společnosti, stejnou cenu na nepřestupní letenku nabízí například JetBlue, Delta pak zastropovala cenu z Floridy a ohrožených oblastí na 399 dolarů (8700 korun).

Delta přitom na internetu vyvolala pobouření, když jedna z uživatelek na Twitteru informovala o zvýšení ceny středečního letu z Miami do Phoenixu z 547 dolarů (11 900 korun) na 3258 dolarů (71 000 korun). Mluvčí Delty vysvětlila, že zmíněná suma byla přes cestovní portál Expedia a že společnost ceny kvůli hurikánu nezvýšila. Nespokojená klientka později uvedla, že ji Delta sama kontaktovala s lepší nabídkou.

Dopravní zácpy, málo benzínu

Miami bezplatně uvolnilo k parkování všechny městské garáže s výjimkou radniční. Jedno ze čtyř městských nouzových ubytovacích středisek přijímá i zvířata.

Na Florida Keys nařídily úřady turistům, aby souostroví opustili. Toto opatření následně vyvolalo na silnici, která ostrovy spojuje s pevninou dopravní zácpy. Ze souostroví dosud podle úředních odhadů odešlo nejméně 25 000 lidí.

Byla uvnitř oka hurikánu, Barbuda se pak na 13 hodin odmlčela. 90 % domů je zničených, ostrov neobyvatelný

Na obyvatele se Floridy se s varováním obrátil i guvernér Rick Scott. Ten vyzval, aby lidé, kteří žijí v předpokládané trase hurikánu a které úřady k odchodu vyzvaly, aby ihned nařízení splnili. Řekl také, že během dneška sice nečeká nedostatek pohonných hmot u čerpacích stanic, přesto by si motoristé měli natankovat jen tolik, kolik nezbytně potřebují.

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) ve čtvrtek nicméně oznámilo, že Irma zřejmě ještě před vstupem nad floridskou pevninu o víkendu zeslábne na druhý nejsilnější stupeň.

Obyvatelé Jacksonvillu na Floridě se hromadně sjeli k benzinové pumpě, aby...
Erik Budman z floridského města Key Largo zabezpečuje svůj obchod před blížícím...

Stav nouze vyhlásily i další státy

Po Floridě vyhlásily kvůli očekávanému úderu hurikánu Irma stav nouze i americké státy Georgia, Jižní Karolína a Severní Karolína. Některé oblasti, kde nyní stav nouze platí, přitom byly silným hurikánem zasaženy před více než sto lety, uvedla agentura AP. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) ve čtvrtek oznámilo, že Irma zřejmě ještě před vstupem nad floridskou pevninu zeslábne na druhý nejsilnější stupeň.

Irma se nyní nachází nad mořem severně od východního cípu ostrova Hispaniola, o který se dělí Dominikánská republika s Haiti. Živel, který doprovází vítr o rychlosti až 285 kilometrů v hodině, míří na severozápad rychlostí 28 kilometrů v hodině. Očekává se, že v noci na neděli místního času (v neděli brzy ráno SELČ) zasáhne Floridu.

Meteorologové předpokládají, že Irma vstoupí na Floridu na jihu v oblasti souostroví Florida Keys a poté bude podél pobřeží postupovat na sever. V dlouhodobém výhledu by pak v pondělí mohla zasáhnout pobřeží Georgie a v úterý pak i přímořské oblasti Jižní Karolíny a následně i Severní Karolínu.

Guvernér státu Georgia Nathan Deal vyhlásil stav nouze podél atlantického pobřeží. AP poznamenala, že tento region byl naposledy zasažen hurikánem kategorie tři a vyšším před více než sto lety. V oblasti, kde v Jižní Karolíně platí stav nouze, řádil silný hurikán zmíněné kategorie před 28 lety. Vítr hurikánu třetí kategorie dosahuje v nárazech až 209 kilometrů v hodině.

Obnova Portorika bude dlouhá

Na Portoriku je po řádění hurikánu Irma 900 000 domácností bez elektřiny. Rozvodná společnost varovala, že obnovit dodávky proudu do všech domácností potrvá až šest měsíců, napsala ve čtvrtek agentura AP. Irma si podle prvních informací na Portoriku, které je nezačleněným územím Spojených států, nevyžádala zřejmě žádné oběti, hlášeni nejsou ani žádní zranění.

Superhurikán zpustošil i miliardářův ostrov. Branson se zabarikádoval ve vinném sklípku

Na Portoriku žije asi 3,4 milionu lidí. Kvůli hurikánu, jehož oko prošlo nad mořem severně od ostrova, přišlo o dodávky vody 50 000 lidí a zhruba polovina obyvatel je bez elektřiny. Výpadky postihly i nemocnice, 14 z nich si nyní musí elektřinu vyrábět z vlastních zdrojů pomocí generátorů.

Znovuzavedení elektřiny bude podle státního rozvodného podniku dlouhodobým úkolem, který potrvá čtyři až šest měsíců. Důvodem pomalého postupu je fakt, že společnost kvůli špatné ekonomické situaci výrazně snížila počet zaměstnanců. Země navíc do rozvoje energetické infrastruktury dlouhodobě neinvestuje. Ostrov se potýká s vysokým zadlužením, které musí řešit i federální vláda ve Washingtonu.

Pracovník údržby Juan Tosado řekl, že v roce 1989 po hurikánu Hugo byl bez elektřiny tři měsíce. „Očekávám, že nyní to bude stejné. Bude to špatné,“ citovala Tosada agentura AP.

Na Portoriku stejně jako na Amerických Panenských ostrovech a části Floridy platí stav ohrožení přírodní katastrofou, což místním vládám a samosprávám umožňuje čerpat pomoc od Federální agentury pro řešení krizových situací.

Autoři: ,

Dlouhodobý pronájem bytu 3+1 v Bílině , ul. Za Chlumem
Dlouhodobý pronájem bytu 3+1 v Bílině , ul. Za Chlumem

Sídliště Za Chlumem, Bílina - Teplické Předměstí, okres Teplice
9 400 Kč/měsíc