Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úmrtí Alžběty II.

Žantovský: Karla III. čeká boj o přízeň národa. Svazují ho pravidla, o kterých běžný „smrtelník“ neví

Princ Charles s Michaelem Žantovským v Londýně v roce 2012 | foto: ČTK

Premium Rozhovor
Nejdůležitější roli, kterou britský panovník má, tedy spojovat jednotlivé části království v kompaktní a pevnou personální unii, plnila zesnulá královna Alžběta II. naprosto příkladně a vzorově. V rozhovoru Lidovky.cz to řekl Michael Žantovský (73), někdejší velvyslanec ČR v Londýně, bývalý mluvčí a poradce prezidenta Václava Havla. Současný král Karel III. podle Žantovského bude muset o přízeň národa bojovat.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Lidovky.cz: Vztah zesnulé královny Alžběty II. s jejím synem Karlem III. (princem Charlesem) nebyl vždycky idylický, zejména v období skrývání vztahu s jeho pozdější chotí Camillou. Jak se jim to podařilo překonat?
O windsorském rodu se tradičně říká, že vztahy ob generaci – tedy mezi babičkami a dědečky s vnoučaty – jsou daleko lepší než vztahy mezi rodiči a jejich přímými potomky. Je to do jisté míry pochopitelné, protože ty děti jsou ve větší či menší části života v oné linii následnictví trůnu. Potomek je tak svým způsobem pro panovníka mementem, že ho jednoho dne nahradí. Samozřejmě dnes se tak děje mírovou cestou, ale historicky byly změny následnictví často násilné a krvavé. Možná tím lze vysvětlit, proč vztahy bývají o něco chladnější. Nejsou to totiž jen vztahy mezi rodičem a dítětem, ale také vztahy mezi panovníkem a následníkem.

Lidovky.cz: V případě krále Karla III. bylo to období čekání na trůn dokonce rekordně dlouhé – trvalo 70 let, od chvíle, kdy zemřel jeho dědeček, král Jiří VI.
Ano, musel čekat hodně dlouho. Je to skutečně tak.

Lidovky.cz: Média i odborníci se přiklánějí k názoru, že král Karel III. bude úplně jiným monarchou než jeho matka. Proč si to myslí?

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat