28. června 2018 7:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Migrace bude velkým tématem summitu EU, čekají se dlouhá jednání do noci

Angela Merkelová a Jean-Claude Juncker na summitu EU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová a Jean-Claude Juncker na summitu EU. | foto: Reuters

BRUSEL Dlouho do čtvrteční noci zřejmě budou o migraci diskutovat v Bruselu šéfové států a vlád Evropské unie. Ačkoli nyní do Evropy přijíždí výrazně méně lidí než na vrcholu migrační krize v roce 2015, téma mimo jiné ohrožuje politické přežití německé kancléřky Angely Merkelové. Summit by kromě jiného měl dát zelenou práci na novém přístupu k migrantům zachráněným ve Středozemním moři. Ti by měli být místo do evropských přístavů převáženi zpátky na severoafrické pobřeží, kdy by bylo rychle rozhodnuto, kdo se může ucházet o azyl v EU.

Nepříliš příjemnou politickou atmosféru diskuse o migraci, kdy unijní státy dlouhodobě hluboce dělí různé pohledy na to, co v kontextu přerozdělování migrantů podle kvót znamenají pojmy jako „odpovědnost“ a „solidarita“, rozvířilo i středeční oznámení z Říma. Nová italská vláda pohrozila, že připravené summitové závěry odmítne, pokud ostatní nepotvrdí, že také oni nesou odpovědnost za migranty zachráněné na moři.

Druhým bodem diskuse - který potřebuje vyřešit právě německá kancléřka - je dohoda o způsobu, jak zabránit druhotným přesunům migrantů mezi státy uvnitř unie.

Summit by měl také potvrdit peníze pro fondy, z nichž EU financuje svou spolupráci při řešení migrace se třetími zeměmi, či posílený mandát relevantních unijních agentur.

Objeví se i hospodářská témata nebo otázky obrany

Kromě migrační problematiky by měl ve čtvrtek summit, kterého se na počátku zúčastní také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, jednat o spolupráci v obraně a bezpečnosti či o několika hospodářských tématech.

Před začátkem unijní vrcholné schůzky českého premiéra Andreje Babiše a zástupce ostatních zemí visegrádské skupiny, tedy Slovenska, Maďarska a Polska, čeká asi půlhodinové setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Najdete na Lidovky.cz