7. dubna 2018 13:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Migrace je rzí, která rozežírá náš národ,‘ hlásí Orbán den před volbami v Maďarsku

Viktor Orbán pronáší řeč na Národní univerzitě veřejné služby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Orbán pronáší řeč na Národní univerzitě veřejné služby. | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ Vzájemné slovní útoky největších rivalů ukončily kampaň před nedělními parlamentními volbami, v nichž lidé rozhodnou, zda strana Fidesz současného premiéra Viktora Orbána zvítězí potřetí v řadě. Orbán varoval voliče, že opoziční strany se chystají letos usídlit v Maďarsku 10 000 migrantů.

„Jděte a řekněte všem, že migrace je rzí, která pomalu ale jistě rozežírá náš národ,“ vyzval populista Orbán, který se staví do role zachránce křesťanské Evropy, v pátek své příznivce na shromáždění ve městě Székesfehérvár. Nicméně Orbánovi stoupenci ho obdivují ne kvůli nekompromisnímu přístupu vůči migraci, ale hlavně kvůli jeho hospodářské a sociální politice, napsala agentura AP. „Nyní toho tolik dostanete. Učebnice jsou zdarma až do osmé třídy,“ řekla AP žena, jak Orbán usnadňuje život jejím dětem a vnoučatům.

Několik protestujících, kteří se snažili dostat na Orbánův mítink, vyhnala ochranka. V Budapešti politik nacionalistické strany Jobbik řekl, že byl zbit, když se snažil zabránit příznivcům Orbánova Fideszu v ničení plakátů své strany.

Zástupci levicových stran zase na svých shromážděních hovořili o Orbánovi jako o „gangsterském podvodníkovi“ a kritizovali ho kvůli autoritářským tendencím a korupci, kterou je údajně prorostlá jeho vláda. Kandidát na premiéra maďarských socialistů Gergely Karácsony obvinil Orbána, že zneužívá svého silného politického mandátu. „V Maďarsku neexistuje nikdo, kdo má takovou moc a kdo ji tak zneužívá,“ uvedl o Oránovi.

Orbánova vláda v uplynulých letech rozšířila svoji nadvládu nad veřejnoprávními médií a prostřednictvím svých spojenců z řad byznysu i nad výraznou částí médií soukromých, napsala agentura Reuters. Podnikatelé blízcí Orbánovi a jeho straně získali podíly v klíčových odvětvích ekonomiky jako je bankovnictví, energetika, stavebnictví nebo turistický ruch. Obohacují se podle Reuters i využíváním evropských fondů.

Podle předvolebních průzkumů největší část hlasů získá svazek strany Fidesz a křesťanských demokratů. Doposud se Orbánova strana opírala o ústavní většinu, ale té nyní zřejmě nedosáhne.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz