Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Migrace je rzí, která rozežírá náš národ,‘ hlásí Orbán den před volbami v Maďarsku

Viktor Orbán pronáší řeč na Národní univerzitě veřejné služby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Orbán pronáší řeč na Národní univerzitě veřejné služby. | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ Vzájemné slovní útoky největších rivalů ukončily kampaň před nedělními parlamentními volbami, v nichž lidé rozhodnou, zda strana Fidesz současného premiéra Viktora Orbána zvítězí potřetí v řadě. Orbán varoval voliče, že opoziční strany se chystají letos usídlit v Maďarsku 10 000 migrantů.

„Jděte a řekněte všem, že migrace je rzí, která pomalu ale jistě rozežírá náš národ,“ vyzval populista Orbán, který se staví do role zachránce křesťanské Evropy, v pátek své příznivce na shromáždění ve městě Székesfehérvár. Nicméně Orbánovi stoupenci ho obdivují ne kvůli nekompromisnímu přístupu vůči migraci, ale hlavně kvůli jeho hospodářské a sociální politice, napsala agentura AP. „Nyní toho tolik dostanete. Učebnice jsou zdarma až do osmé třídy,“ řekla AP žena, jak Orbán usnadňuje život jejím dětem a vnoučatům.

Několik protestujících, kteří se snažili dostat na Orbánův mítink, vyhnala ochranka. V Budapešti politik nacionalistické strany Jobbik řekl, že byl zbit, když se snažil zabránit příznivcům Orbánova Fideszu v ničení plakátů své strany.

Zástupci levicových stran zase na svých shromážděních hovořili o Orbánovi jako o „gangsterském podvodníkovi“ a kritizovali ho kvůli autoritářským tendencím a korupci, kterou je údajně prorostlá jeho vláda. Kandidát na premiéra maďarských socialistů Gergely Karácsony obvinil Orbána, že zneužívá svého silného politického mandátu. „V Maďarsku neexistuje nikdo, kdo má takovou moc a kdo ji tak zneužívá,“ uvedl o Oránovi.

Orbánova vláda v uplynulých letech rozšířila svoji nadvládu nad veřejnoprávními médií a prostřednictvím svých spojenců z řad byznysu i nad výraznou částí médií soukromých, napsala agentura Reuters. Podnikatelé blízcí Orbánovi a jeho straně získali podíly v klíčových odvětvích ekonomiky jako je bankovnictví, energetika, stavebnictví nebo turistický ruch. Obohacují se podle Reuters i využíváním evropských fondů.

Podle předvolebních průzkumů největší část hlasů získá svazek strany Fidesz a křesťanských demokratů. Doposud se Orbánova strana opírala o ústavní většinu, ale té nyní zřejmě nedosáhne.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...