19. dubna 2017 8:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump chce změnit pravidla víz pro odborníky. Využila je i jeho manželka

Donald Trump při projevu - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump při projevu - ilustrační foto. | foto: ČTK

WASHINGTON Prezident Spojených států Donald Trump exekutivním příkazem nařídil prověřit vízový program, díky kterému získávají cizinci pracovní povolení na odborné pozice. Dekret se týká vízového programu H-1B, který se Trump v kampani zavázal ukončit. Portál BBC poznamenal, že vízum H-1B využila po příchodu do USA také nynější Trumpova manželka Melania, která si živila jako modelka.

„Víza H-1B jsou v současné době udělovány naprosto náhodnou loterií, to je špatně. Získávat by je naopak měli jen ti nejvíce kvalifikovaní a nejlépe placení žadatelé a tato víza by nikdy neměla být využívána k nahrazení Američanů,“ řekl Trump.

Zmíněný dekret rovněž požaduje od vládních agentur, aby při uzavírání federálních kontraktů upřednostňovaly americké produkty.

V rámci vízového programu H-1B, který je otevřen nejen technologickému odvětví, ale například také architektům, vysokoškolským učitelům či modelkám, získá každoročně pracovní povolení 85 tisíc cizinců. Vláda 65 tisíc víz uděluje v loterii, dalších 20 tisíc víz pak náhodně rozdělí postgraduálním studentům. Počet žadatelů o tato víza letos poklesl na 199 tisíc, loni se o ně ucházelo 236 tisíc cizinců.

Nárůstá počet žádostí o azyl

Trumpova vízová politika má další hmatatelný důsledek. Mexické úřady registrují za posledních pět měsíců téměř trojnásobný počet žádostí o azyl proti stejnému období předchozího roku.

Prezident Trump, první dáma Melania a jejich syn Barron společně s obřím...
Si Ťin-pching s Donaldem Trumpem při večeři.

Podle údajů mexického úřadu pro uprchlíky COMAR zveřejněných agenturou Reuters podalo od listopadu do března žádost o azyl 5421 lidí zejména ze států Latinské Ameriky. Ve stejném období o rok dříve požádalo o ochranu 2148 osob. Nárůst tedy činí více než 150 procent.

Experti sice podle Reuters považují za předčasné tvrdit, že tento nárůst souvisí s Trumpovým nástupem, mexický úřad však hodlá zkoumat, zda žadatele motivuje ke snaze zůstat v jejich zemi i protiimigrační politika šéfa Bílého domu.

Podle šéfky COMAR Cinthie Pérezové však není pochyb, že rozhodování imigrantů je motivováno i tím, jak vnímají situaci v USA, kam jejich značná část přes Mexiko míří.

Podobně vyznívající data zveřejnilo začátkem dubna i americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti, podle něhož od prosince do března poklesl počet imigrantů zastavených na americko-mexické hranici o více než tři čtvrtiny.

Trumpovým zásadním předvolebním slibem byla stavba zdi na jižní hranici USA, která má přispět k omezení ilegální imigrace, díky kterému chce Trump získat nová pracovní místa pro Američany.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz