Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Migrace v hlavní roli kampaně. Trump podepsal dekret dočasně zastavující přistěhovalectví do USA

Americký prezident Donald Trump. foto: ČTK

Analýza
WASHINGTON D.C./ PRAHA - Donald Trump dočasně zastaví migraci do USA. Podle analytiků totiž pandemie a špatná ekonomická situace donutily prezidenta ke změně volební kampaně. Postaví ji tak opět na nacionalismu a odporu k migraci.
  5:00

Americký prezident Donald Trump začátkem týdne ohlásil, že dočasně pozastaví přistěhovalectví do Spojených států. Opatření, které podle šéfa Bílého domu bude trvat 60 dní, může být prodlouženo a bude se vztahovat výhradně na ty, kteří se v USA uchází o trvalý pobyt, tedy o takzvanou zelenou kartu, a ne na žadatele o přechodná pracovní víza. Ve středu večer místního času exekutivní nařízení Trump podepsal. 

Státy v USA se brzy začnou probouzet z koronavirového spánku. Vlády míří ke katastrofě, míní lékaři

„Ve světle útoku neviditelného nepřítele (pandemie koronaviru – pozn. red.) musíme ochránit pracovní místa našich amerických občanů,“ uvedl prezident s tím, že jeho nový prezidentský dekret o „pozastavení nové imigrace rovněž pomůže uchovat nezbytné zdravotnické zdroje pro americké občany“. Podle analytiků se tak prezident pustil naplno do volební kampaně.

Americký prezident Donald Trump.
Prezident Trump na tiskové konferenci.

Původní plán Trumpova volebního týmu přitom podle zdrojů deníku The Washington Post vypadal úplně jinak. Dobrá ekonomická situace před vypuknutím pandemie značně nahrávala do karet současné hlavě státu.

Dramatické události spojené se šířící se nákazou však změnily vše. Ekonomika USA se začala zastavovat, prezidentova reakce na pandemii nebyla dostačující a začala klesat i Trumpova popularita. Vysoký počet obětí, klesající cena ropy, rekordní nezaměstnanost a kritika ze strany vědců jen situaci zhoršovaly.

Původní kampaň měla být podle poradkyně prezidenta Kellyanne Conwayové ve stylu „Trump na vítězné vlně“ a šéf Bílého domu se měl prezentovat pozitivní kampaní. „Všechny reklamy by měly ukazovat vrchního velitele, válečného prezidenta, který podepisuje pomoc Američanům ve výši 2 bilionů dolarů, spolupráci s demokratickými guvernéry a lídry G-7, mobilizuje soukromý sektor či stojí vedle doktora Fauciho,“ uvedla v rozhovoru Conwayová.

Koncem března se dokonce objevil první volební spot, v němž na první pohled prezidenta chválil opoziční guvernér státu New York Andrew Cuomo či zmiňovaný hlavní vědecký poradce Bílého domu Anthony Fauci.

Volební spot prezidenta Trumpa.

Video však bylo upravené. Cuomo ani Fauci nechválili ve skutečnosti prezidenta, ale lidi z jeho týmu, respektive vědce z federálních úřadů.

Potřebný obrat

Bílý dům nakonec zvolil jinou strategii a namísto toho, aby krizi řešil, přenechal odpověď na koronavir na guvernérech. Ty pak Trump následně kritizoval na sociálních sítích a jeho volební tým vymýšlel strategii útoku na prezidentova protivníka v boji o Bílý dům Joea Bidena.

Definitivní obrat však přišel tento týden. Bílý dům se rozhodl vrátit se k úspěšnému modelu z roku 2016 – postavit kampaň na imigraci a ochraně amerických občanů. Prezident byl podle CNN natolik nadšený z nového plánu, že jej na Twitteru ohlásil, aniž by měl ještě připravené detaily svého nového prezidentského dekretu o imigraci.

„Trumpův dekret tak nastínil, jak budou vypadat podzimní volby. Pokusí se z nich udělat referendum o americkém nacionalismu,“ komentoval situaci analytik Henry Olsen, podle kterého prezident umně využil situaci a vytvořil nové volební téma z ničeho.

Před voliči tak v listopadu nebude stát otázka „Chcete prezidenta, za nějž ekonomika zažila propad na úroveň velké krize ve 30. letech?“, ale „Chcete prezidenta, který postaví Američany na první místo, nebo obhájce multilaterálních struktur a migrace Joea Bidena?“.

Šéf Bílého domu má již v tuto chvíli výhodu. Jeho kampaň má na kontě o 170 milionů dolarů více než Bidenova, na sociálních sítích, kde se v době pandemie především kampaň odehrává, má desetinásobně větší publikum, a navíc je každý den v televizi.

Podle odborníků bude zároveň pro Bidena velmi složité reagovat na Trumpův nový dekret – ochrana zdraví a bezpečnosti Američanů totiž ve společnosti skvěle rezonuje.

„Trumpovi často chybí rétorické a manažerské schopnosti, které definují velké prezidenty. Jeho politické instinkty však, jakkoliv kontroverzní mohou být, patří k těm nejlepším mezi světovými lídry za poslední dvě generace. Jeho nový příkaz mu nabízí šanci otočit podzimní volby v jeho prospěch. Nesázel bych proti němu,“ napsal pro deník The Washington Post analytik Olsen.