Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Migrační krize: tisíce uprchlíků v Rakousku a Německu, sto zachráněných u Kypru

Svět

  11:01aktualizováno  15:11
VÍDEŇ - Rakouské dráhy (ÖBB) za sobotu převezly zhruba jedenáct tisíc migrantů ve směru na Německo. V neděli ráno vlaky směrem na západ pokračovalo dalších asi 2200 běženců, kteří do Rakouska přišli z Maďarska. Další tragédii zabránili v neděli ráno kyperští záchranáři, kteří z přetížené a porouchané lodi vyprostili 114 lidí, mezi nimiž bylo i 35 dětí.

Uprchlíci právě vystoupili z vlaku v Mnichově. foto: Reuters

Podle rakouské policie a dobročinné organizace Caritas strávilo asi tisíc uprchlíků noc na neděli v okolí vídeňského Západního nádraží. Zástupci ÖBB a Caritas také poděkovali těm, kteří přinesli dary do sbírky pro uprchlíky, žádné další věci už ale nepřijímají. Řada Vídeňanů také nechala migranty přespat u sebe doma.

Sto zachráněných u Kypru

Několik desítek kilometrů od kyperských břehů bylo zachráněno více než sto syrských a palestinských běženců. Porouchala se rybářská loď, na které cestovali. Informovala o tom v neděli kyperská policie. Všech 114 lidí, mezi nimiž bylo 35 dětí, je v pořádku. Policie zadržela a odvedla k výslechu tři lidi, mezi nimiž je zřejmě i kapitán lodi.

Ve spolkové zemi Burgenland, která hraničí s Maďarskem, je v různých ubytovnách asi 1500 migrantů. Podle policie chtějí ještě v neděli pokračovat do Vídně.

První potíže už začíná hlásit i Mnichov, která se připravuje na nedělní příjezd dalších čtyř tisíc migrantů. Úřady proto rozhodly, že počínaje nedělí budou některé vlaky bavorskou metropolí pouze projíždět. Kam budou mít nově namířeno, zatím není zřejmé.

Nikoho nepřijmeme, hlásí Izrael

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl přijmout syrské uprchlíky z válkou zmítané Sýrie. Řekl, že jeho země je příliš malá na to, aby se běženců ujala. Informuje o tom agentura Reuters. K tomu, aby se Izrael ujal lidí, kteří utekli před boji v sousední Sýrii, vyzval předseda hlavní opoziční Strany práce Jicchak Herzog.

Během nedělního zasedání vlády Netanjahu řekl, že Izrael „není lhostejný k lidské tragédii“, jakou prožívají syrští uprchlíci a připomněl, že v izraelských nemocnicích se léčí lidé, kteří utrpěli zranění v občanské válce v Sýrii.

„Izrael je ale příliš malou zemí,“ řekl pravicový premiér s tím, že pokud by se jeho vláda ujala arabských uprchlíků, byla by tím v Izraeli narušena demografická rovnováha. Asi pětina z 8,3 milionu obyvatel Izraele jsou Arabové. Izrael považuje Sýrii za svého nepřítele.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz
Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz

Milé maminky, také se už těšíte na týden plný výher? Značka LOVI si pro vás nachystala krásné ceny a každý den budete moci vyhrát hrníček LOVI a...