23. května 2015 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jedličkův Liberland? Mikrostát je klonem Republiky Peščenice

Republika Peščenica byla projekt novináře Željko Malnara. Zanikla před pěti lety | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Republika Peščenica byla projekt novináře Željko Malnara. Zanikla před pěti lety | foto: Lidovky.cz

PRAHA Před pěti lety zanikla v Chorvatsku samozvaná Republika Peščenica. Stejně jako mikrostát Víta Jedličky měla dobře promyšlenou mediální prezentaci.

Liberlandský prezident Vít Jedlička pořádá o víkendu velkou párty ve svém ministátečku v meandru Dunaje mezi Chorvatskem a Srbskem a všem příznivcům na webu nabízí dopravu minibusem z Prahy a zpět.

Pro Chorvaty to ovšem není nic nového. Autobusové zájezdy, organizované obědy s prezidentem i obratná mediální prezentace nejsou jen Jedličkovou výsadou. Právě před pěti lety zanikl v Záhřebu samozvaný ministát, který byl podobně jako Liberland sledován téměř v přímém přenosu – Republika Peščenica alias Pescenopolis.

Peščenica vznikla jako vedlejší produkt satirické televizní show Noční můra, za níž stál cestovatel, dokumentarista, novinář a bavič Željko Malnar. Ten se krátce po zahájení pořadu v roce 1992 začal v televizi titulovat jako prezident staré záhřebské čtvrti a postupně přidával další atributy. Peščenica dostala svou hymnu, sídlo vlády (tím se stala autodílna Hamdijy Kahriče, jinak též ministra vnitra) a svou vládu, jejíž resorty se ovšem často měnily.

Kromě lokálního patriota Kahriče se v kabinetu záhřebského mikrostátu angažovali protagonisté Noční můry. Především pak peščenický ministr obrany Zvonimir Levačič zvaný Ševa. Když v květnu 2010 zemřel, Malnar prezidentským dekretem v rámci státního smutku svou pseudorepubliku rozpustil.

Na rozdíl od Jedličky, který svůj pokus o výsadek na chorvatském území opírá o právní analýzy, se Malnar o teorii státu nikdy nestaral. Peščenica pro něj byla především sousedská republika – i když za sousedy považoval právě i autobusové zájezdy, s nimiž si prezident rád dával skleničku rakije.

Po celou dobu zůstala lokálním fenoménem, což by jistě platilo třeba i ve statistikách prohýřených nocí nebo konzumaci alkoholu na obyvatele.

Republika filozofů

Malnar rád označoval Peščenicu za republiku filozofů. „Technologie, notebooky a počítače zajistily komunikaci mezi lidmi, ale daly zapomenout filozofii. Ta díkybohu ožila v mé republice. V naší každodenní konverzaci se zabýváme velkými myšlenkami velkých filozofů, kteří svůj život zasvětili takovým otázkám, jako kdo je Bůh a kdo jsem já,“ napsal Molnar ve své knize Filozofie Republiky Peščenica.

Neznamená to, že by se Malnarova samozvaná republika vyhýbala i politickým tématům.

Malnarovi generálové se dobrovolně vydali Mezinárodnímu trestnímu tribunálu v Haagu a sám peščenický prezident slavnostně předal „sousednímu chorvatskému státu“ Piranský záliv. Území, o které se Chorvatsko dlouhá léta přelo se Slovinskem.

Záhřebská pseudorepublika vstoupila i do citlivého sporu o uznání Kosova. V roce 2008 Malnar do Noční můry sezval „svou“ vládu a v přímém přenosu vedl debatu o mezinárodní politice.

Parodie, jež ctila zákony

Peščenica si vytvořila svůj vlastní mikrosvět a podobně jako Liberland občasné zákroky policie respektovala. Pochopitelně v rámci „dobrých sousedských vztahů“. Chorvaté teď doufají, že podobnou míru parodie i vážnosti vůči úřadům si zachová rovněž Jedličkův mikrostát při Dunaji, který se minulý týden dočkal dalšího napodobitele v podobě samozvaného Království Enklávy na slovinsko-chorvatském pomezí.¨

Koňský povoz a několik místních cyklistů doplňují selanku všedního odpoledne.
Improvizované velvyslanectví Liberlandu a telefonující Vít Jedlička.

„Věřme, že Liberland bude existovat na stejných principech jako Republika Peščenica. Když ale dojde k porušování zákona, mají státní orgány právo zakročit úplně stejně jako na jiných územích svého teritoria,“ řekla nedávno deníku Jutarnji list Maja Seršičová, expertka na mezinárodní právo ze Záhřebské univerzity.

Blahoslav Hruška, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz