Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miliardář Branson počítá s novou vesmírnou lodí v roce 2015

Svět

  7:32aktualizováno  15:30
MOJAVE - Vyšetřování páteční havárie soukromé vesmírné lodi SpaceShipTwo miliardáře Richarda Bransona ukázalo, že se předčasně spustila funkce pro sestupný manévr. Uvedl to americký úřad pro bezpečnost v letecké dopravě (NTSB), podle kterého nelze vyloučit mechanické problémy ani chybu pilota. Branson počítá s tím, že v roce 2015 připraví k letu novou vesmírnou loď.

Richard Branson stojí před vesmírnou raketou SpaceShipTwo. foto: Reuters

Americký úřad pro bezpečnost v letecké dopravě sdělil, že podle videozáznamu z pilotní kabiny druhý pilot při pátečním testovacím letu předčasně odjistil zařízení, které zvedá ocasní část lodi a umožňuje její rotaci. Tento manévr slouží ke zpomalení stroje při jeho sestupu do zemské atmosféry. Druhá fáze aktivace zařízení podle vyšetřovatelů ale proběhla nekontrolovaně.

Exploze a následná havárie rakety SpaceShipTwo.
Havárie rakety SpaceShipTwo.
Havárie rakety SpaceShipTwo.
Havárie rakety SpaceShipTwo.

Šéf úřadu Christopher Hart prohlásil, že je zatím brzy označit předčasné spuštění zmíněného zařízení za příčinu nehody stroje společnosti Virgin Galactic, jehož pád do Mohavské pouště si vyžádal smrt jednoho z pilotů a vážná zranění druhého. „Netvrdím, že toto je příčina neštěstí. Máme před sebou dlouhé měsíce vyšetřování, které příčiny havárie určí,“ podotkl Hart.

Na tiskové konferenci Hart rovněž konstatoval, že podle vyšetřovatelů byly palivové nádrže a motory v pořádku a zařízení neexplodovalo. Právě o poškození nádrží či motorů předtím spekulovala některá média.

Úřad v neděli oznámil, že úplné vyšetření havárie může trvat i rok. V Mohavské poušti vyšetřovatelé podle zpravodajského serveru BBC News našli už téměř všechny trosky vesmírné lodi.

Více o havárii čtěte zde:

Nehoda vzbudila velké obavy o budoucnost soukromého pronikání do vesmíru. Branson ale hned v neděli ujistil, že hodlá ve vývoji vesmírných lodí pokračovat a že počítá s tím, že nová vesmírná loď bude připravena letět během příštího roku.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat