Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miliardy od Alláha, nebo od Putina? Středověký Kadyrovův režim beztrestně okrádá Rusko

Svět

  6:00
Na mrakodrapu v centru Grozného světélkuje nápis: „Milujeme proroka Muhammada“. Vedle září portrét ruského prezidenta Putina. I díky tomu může čečenský lídr Kadyrov beztrestně Rusko okrádat o miliardy a likvidovat nepohodlné.

Shodnou se. Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a čečenský lídr Ramzan Kadyrov považují Evropskou unii za projekt židovsko-homosexuální lobby. foto: Reuters

Matku bývalého čečenského kriminalisty Alichana Achmetova vyhodili 1. června z práce se slovy:„Za to, že se tvůj syn nechal natočit do filmu Semja.“ Alichan se nechal nejen natočit, ale také vypověděl, jak ho příslušníci čečenských policejních jednotek OMON, které kontroluje čečenský lídr Ramzan Kadyrov, mučili, protože chtěl jednoho z nich obvinit z vraždy.

Známý kritik Kremlu leží v bezvědomí v moskevské nemocnici. Otrávili ho?

Jeden z tvůrců snímku Semja, který pojednává o středověkých praktikách Kadyrova i o kolosálních zlodějnách, už leží s těžkou otravou neznámou látkou v nemocnici.

Vladimir Kara-Murza ml. je koordinátor organizace Otkrytaja Rossija (Otevřené Rusko). Organizace, která film nechala natočit. Financuje ji z bezpečného zahraničí někdejší nejbohatší Rus a posléze politický vězeň Michail Chodorkovskij. Kadyrov a jeho suita spolu s ruskými politiky označili snímek za přímý útok západních imperialistů na samou podstatu Ruska. Do jisté míry měli pravdu.

Semja. Film o Ramzanu Kadyrovovi, jehož Putin nazývá synem:

Dokument Semja, který dodnes vidělo více než milion lidí, byl poprvé prezentován veřejnosti 25 .května. Kadyrov odpověděl svérázně. Na sociálních sítích zveřejnil trailer k údajně právě natáčenému hollywoodskému celovečernímu dílu Kdo nepochopil, ten pochopí, ve kterém prý hraje hlavní roli.

Film, nebo hrozba?

Kadyrov si zahrál hlavní roli ve filmu. S kulometem a bez dubléra

Ukázka spočívala v následujícím: Ramzan v maskáčích běží před řadou vojenských džípů a střílí do vzduchu. Podle politologů nikdo žádný film nenatáčí. Jde o vzkaz. V řeči mafie obsahující vážnou hrozbu všem, kdo se na útocích proti čečenskému lídrovi podílejí.

Kadyrov v hlavní roli.

Jenže tentokrát se ke kritice Kadyrova přidal i jindy loajální list Kommersant. Vlastním vyšetřováním potvrdil nejzávažnější teze vyřčené v opozičním filmu Semja. Celé Čečensko, všechny důležité firmy, ale i soudy, ozbrojené složky, školy, nemocnice a sportovní kluby ovládá Kadyrovův klan. Přitom Ramzanovi lidé jsou podezřelí z řady nájemných vražd včetně vraždy opozičního politika Borise Němcova a novinářky Anny Politkovské. Přesto prezident Putin veřejně nazval Kadyrova „synem“.

Čečna - černá díra pro ruské peníze

Ruská veřejnost není pohoršena ani tak vraždami, jako informacemi o penězích, které v Čečensku mizí jako v černé díře. Cena za čečenskou loajalitu stojí Kreml miliardy.

Stávajících pět mrakodrapů přišlo Čečence na půl miliardy dolarů. Odkud se vzaly? Kadyrov novinářům odpovídá: „Od dobrých lidí a od Alláha.“ Čtyři z pěti mrakodrapů jsou pusté.

POD KNUTOU KADYROVA

Mučení, vraždy, mizení beze stopy. Zlomení lidé a kult tyrana. To vypadá po dvou krvavých válkách dnešní Čečensko. „V jedné ruce teror, v druhé miliony dolarů od Moskvy a Spojených arabských emirátů, v zádech právo šaría – a znepřátelené klany jsou sjednocené, kdysi vzpurná populace poslušná a umírněná, Groznyj je jako znovuzrozené. Ale za jakou cenu? Čečence, kdysi tak hrdý národ, srazil Kadyrov na kolena,“ popsala pro Lidovky.cz francouzská válečná zpravodajka Manon Loizeau. Celý rozhovor čtěte zde: Čečensko: země schizofrenie a teroru, za jejíž krev platí Kreml miliony

Přesto letos Kadyrov hodlá začít se stavbou komplexu „Groznyj-City 2“. Nad městem se vztyčí i „Achmat Tower“ (na počest otce Ramzana Achmata) vysoká 400 metrů – stane se tak druhou nejvyšší stavbou v Evropě po moskevské Mercury City Tower.

„Přísahám při Alláhovi ruskému národu, že na tohle nepadne ani kopějka z rozpočtu,“ dušuje se Kadyrov. A má možná i pravdu.

Hlavní „bankou“ Čečenska je totiž Fond Achmata Kadyrova. Kdo chce v Čečně žít, musí do něj přispívat. To se týká i státních zaměstnanců, kterým je odebíráno z výplaty 10 procent. Přitom podepisují, že dostali celou sumu.

Stejně tak to je s místními podnikateli, jen ti musejí odevzdávat třeba i třetinu ze svého zisku. Výběrčí daní jsou nekompromisní a ozbrojení. Nemá smysl si někde stěžovat. Zhruba osmdesátitisícové armádě, které velí osobně Kadyrov, si nikdo nedovolí se protivit.

A když si to přece dovolí, dopadne špatně, jako sestry Ajdamirovy. Vlastnily prosperující myčku aut. Nepohodly se s Kadyrovovými vojáky a od té doby jsou nezvěstné. V myčce po nezvané návštěvě zůstaly jen stopy ve zdi po kulkách.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...