Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Milice podporující Trumpa se chystají na volby. Experti před nimi varují, mohou sehrát násilnou roli

Prezident USA Donald Trump foto: Reuters

Washington - Plán na únos guvernérky Michiganu Gretchen Whitmerové, který na začátku října překazil americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI), ukazuje, že polovojenské a ozbrojené skupiny mohou ve volbách, které USA čekají na začátku listopadu, sehrát násilnou roli, píše deník Financial Times.
  9:32

„Obávám se, zda tyto volby proběhnou v bezpečí a bez nátlaku,“ uvedla Whitmerová v neděli pro stanici CBS. Guvernérka za demokratickou stranu upozornila, že „domácí teroristé“ nachází podporu a uspokojení v rétorice Bílého domu a Republikánské strany obecně.

Donald Trump odmítl slíbit pokojné předání moci, pokud volby 3. listopadu prohraje. Vyjádřil při tom nepodloženou obavu z volebních podvodů. Trump také při zářijové prezidentské debatě vyzval pravicově orientovanou skupinu Proud Boys, aby „ustoupila stranou a byla připravena“. Prezidentův syn Donald Trump mladší vyzval na facebooku a twitteru „každého fyzicky zdatného muže a ženu, aby se přidali k Trumpově armádě za bezpečný průběh voleb“.

Experti na extremismus upozorňují, že tato neoficiální ozbrojená uskupení nemají oporu v zákoně. Jen milice uznané státem, jako je Národní garda, ve které slouží přes 450 tisíc osob, jsou v souladu se zákonem. Celá řada samozvaných milicí se však snaží dosáhnout právního uznání a poukazují na druhý dodatek americké Ústavy a některé zákony o milicích z minulého století. Další se snaží vytvořit oficiální vazby s místní samosprávou a policejními orgány.

Ozbrojení podporovatelé Trumpa se chystají zajistit u voleb bezpečnost

Josh Ellis, který provozuje platformu, na které se setkávají stovky samozvaných ozbrojených skupin z celých Spojených států, tvrdí, že po zuby ozbrojení podporovatelé Donalda Trumpa by se mohli objevit ve volebních místnostech ve státech jako Kalifornie, Oregon, Washington, Pensylvánie, Georgia, Jižní Karolina, Indiana, Kentucky a možná Severní Karolina.

„Dozvěděl jsem se, že jednočlenné, dvoučlenné a někdy i tříčlenné ozbrojené skupiny se chystají přijít a zaručit svojí přítomností bezpečnost ve volebních místnostech,“ uvedl pro deník Financial Times. Podle něj se sázka ve hře zvyšuje, protože i na levici jsou ozbrojené skupiny a pravice očekává, že Trump drtivě zvítězí. Tvrdí také, že skupiny jsou připraveny jednat i dříve, pokud je k tomu Trump vyzve. „Pokud budou jen náznaky toho, že integrita výsledků voleb byla narušená, tak to vzbudí vztek. A pak nevím, kde se to zastaví,“ uvádí.

„Pokud by Trump vystoupil, řekl by něco jako ‚ukradli nám výsledek voleb‘ a vyzval by k akci, tak podle ústavy je on vrchním velitelem ozbrojených sil a může povolat milice v celých Spojených státech,“ dodává.

Policie má mnohdy špatné informace

Mary McCordová, odbornice na právo na Georgetownské univerzitě, tvrdí, že mnoho skupin cítí výzvu k akci v Trumpově úvaze, že pokud prohraje volby, bude to proto, že byly zfalšované. Její tým vidí kolem voleb „čím dál více akcí ozbrojených skupin“. A dodává, že i když je nelegální, aby se skupina ozbrojených jednotlivců považovala za milici, tak reakce policie na místě se pohybuje od „tichého uznání“ až po spolupráci. „A mnohdy má policie špatné informace,“ dodává.

Mnohé pravicové skupiny ale namítají, že také levicová uskupení se vyzbrojují. Za letních a většinově pokojných demonstrací, které vyvolalo zabití černocha George Floyda policií, došlo na mnoha místech k případům násilí, žhářství a rabování. Minulou sobotu policejní mluvčí uvedl, že v Denveru, ve státě Colorado, byl jeden muž zastřelen při znepřátelených demonstracích hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) a skupiny „vlastenců“.

„V amerických ulicích nepotřebujeme ozbrojené milice a neměli bychom tolerovat skupiny bílých extremistických rasistů, kteří jsou hrozbou pro naše komunity,“ řekl minulý týden v Pensylvánii demokratický soupeř Donalda Trumpa Joe Biden.

V některých případech se policie snažila milicím čelit. Například, když v září organizovaly nelegální silniční kontroly či kontroly totožnosti ve státě Oregon.

Ale ve Virginii, kde se nedávno zpřísnily zákony o držení zbraní, se ozbrojeným skupinám podařilo v některých okresech získat uznání ze strany úřadů. Skupiny se snaží, aby samospráva uznala jejich právo se sdružovat a organizovaně působit, pokud k tomu budou vyzvány guvernérem či prezidentem.

Podle Mary McCordové takové uznání nemá žádnou právní váhu. Znepřehledňuje jen situaci a dodává milicím pocit, že „mají o něco více autority a případně mohou koordinovat s policií či šerify.“

Facebook ruší stránky skupin spojených s americkými milicemi

V okrese Halifax ve státě Virginie „náčelnice“ Mitzi Thompsonová organizuje svou milici do čet, vyžaduje nošení maskáčů americké armády, vyzývá členy milicí, aby financovali Republikánskou stranu a na facebooku píše, že levicoví teroristé připravují povstání, aby Trumpovi ukradli vítězství ve volbách. Minulý měsíc na facebook umístila post s dělem, ze kterého šlehaly plameny, a s textem: „Sešikujte se rytíři, spravedlnost přichází“.

Poté, co v polovině srpna oznámil, že postihne skupiny, kde probíhají „diskuze o potenciálním páchání násilí“, Facebook zrušil na své sociální síti přinejmenším 6500 stránek a skupin spojených s americkými milicemi.

Člen kontrolní rady okresu Halifax Stanley Brandon, kterému se v září podařilo zabránit, aby tamní samospráva oficiálně uznala místní milici, uvedl pro deník Financial Times, že ozbrojené skupiny s poloautomatickými zbraněmi dělají situaci „naprosto nestálou“. „Je to hodně nebezpečná věc (...) lidé si kupují zbraně, které si před tím nekupovali,“ dodává.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat