Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -11 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za Guantánamo dostal milion liber. Očištěný britský vězeň teď bojuje za IS

Jamal al-Harith. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jamal al-Harith. | foto: WikileaksReprofoto

LONDÝN/PRAHA Milion liber. Takovou náplastí zalepila Británie ránu, kterou Ronaldu Fiddlerovi aka Jamalu al-Harithovi zasadila krušná internace za mřížemi základny Guantánamo. Známá kauza Brita vězněného kvůli podezření z terorismu má ovšem dohru. Al-Harithova manželka nyní dosvědčila, že její muž už rok a půl válčí na syrském bojišti - a to po boku extremistů z Islámského státu.

„Kruté, nelidské a ponižující zacházení“ z rukou Američanů - a tichý souhlas britských agentů, jejich partnerů ve válce proti teroru. „Bylo to velmi, velmi těžké období, ale snažil jsem se nemyslet na nic jiného, než že musím přežít.“

Jamal al-Harith popisoval svůj nedobrovolný pobyt na Guantánamu stručně, o to usilovněji však bojoval o očištění svého jména a potrestání těch, kteří ho za zdi neblaze proslulé základny uvrhli. V jejich čele stál tehdejší ministr obrany Donald Rumsfeld, který dal nezákonným metodám výslechu zelenou, tvrdil al-Harith spolu s dalšími propuštěnými Brity americkým soudům.

Od soudu do chalífátu

Výsledek vleklé kauzy Rasul vs. Rumsfeld žalující stranu zklamal. Nejvyšší soud v roce 2009 rozhodl, s odvoláním na „limitovanou imunitu“ státních představitelů, v její neprospěch. Al-Harith se tak musel spokojit se zadostiučiněním v podobě milionu liber, který mu nedlouho po propuštění vyplatily britské úřady, připomíná The Daily Mail. Patrně mu přišly vhod, neboť jeho problematická minulost opětovnému začlenění do společnosti neprospívala - marnou snahou sehnat práci počínaje a psychologickými komplikacemi konče, líčila jeho rodina.

Jenže s životem s cejchem teroristy ho podle všeho nesmířily ani velké peníze: o deset let později vyměnil Británii za válkou rozvrácenou Sýrii, kde vstoupil do řad radikálního Islámského státu. A za samozvaný chalífát bojuje i nyní, osmnáct měsíců po svém útěku, popsala stanici Channel 4 v exkluzivním svědectví al-Haríthova manželka.

Třiatřicetiletá žena se loni v partnerových stopách vydala do syrské Rakky, aby otce svých dětí přivedla domů. Neuspěla. Místo toho jí manžel dlouhých deset měsíců bránil v návratu do Evropy, dokud se jí letos v červnu nepodařilo utéct - jak sama říká, Islámský stát nikdy nepodporovala a krutost, s níž dobyté území spravuje, ji děsila. Jamal al-Harith zůstal. Konec komplikovaného příběhu plného nejasných zákrut a kontroverzních míst je tak v nedohlednu.

Osudová cesta do Pákistánu

Jeho počátek přitom vystopujeme už v první polovině 90. let, kdy Ronald Fiddler, webový návrhář z anglického Manchesteru, posvětil svou konverzi k islámu přijetím nového jména Jamal Udeen al-Harith. Po krátkém pobytovém intermezzu v Austrálii se al-Harith vrátil do Anglie, odkud se vydal do Pákistánu - údajně proto, aby se účastnil tamních náboženských oslav.

Jenže jako z udělání vycestoval na začátku podzimu 2001, ve vypjatých týdnech ohraničených troskami newyorských Dvojčat a horečnou přípravou operace Trvalá svoboda. Čtyři dny před jejím spuštěním, 3. října 2001, byl al-Harith nedaleko afghánsko-pákistánských hranic zadržen vojáky Talibanu.

Po pasové kontrole měli tálibové jasno: tehdy 35letého muže obvinili ze špionáže pro Washington a Londýn a zavřeli ho do zařízení pro politické vězně, kde jej dále vyslýchali. Právě tam Brita o sotva dva týdny poté objevili spojenečtí vojáci, kteří ho převezli do věznice v Kandaháru a posléze, v únoru 2002, právě na Guantánamo.

Američané nejprve doufali, že od někdejšího vězně Talibanu (nově vězně číslo 490) získají cenné informace o taktice a metodách nepřátelských radikálů, především co se zacházení se zadrženými osobami týče. Ještě v září téhož roku byl al-Harith zodpovědným činitelem doporučen k brzkému propuštění na základě „posudku, že zadržený nebyl členem al-Káidy ani vůdcem Talibanu“, stojí v (druhdy tajném) dokumentu zveřejněném slavnou platformou Wikileaks.

‚Vysoká hrozba‘

Navzdory tomu Jamal al-Harith nesvlékl charakteristickou oranžovou uniformu ani o měsíce později. K červenci 2003 už stejný zápis uvádí, že „ve světle nově získaných informací (...) je zadržený (...) vyhodnocen jako spřízněný s al-Káidou (...), zůstává pro Spojené státy zpravodajskou hodnotou a měl by být zadržen pro další rozvědné účely. (...) Zadržený představuje vysokou hrozbu pro USA, jejich zájmy i spojence.“

Zápis o vězni 409 - neboli Jamalu al-Harithovi.
Zápis o vězni 409 - neboli Jamalu al-Harithovi.

„Vysoká hrozba“ se dostala na svobodu až rok poté, a to pouze na základě intenzivní kampaně tehdejší britské vlády. V březnu 2004 ho americká strana spolu s čtyřmi dalšími britskými vězni předala do rukou britských úřadů, jež ho pro prakticky okamžitě po přijetí propustily (a nedlouho na to mu v tichosti vyplatily výše zmiňovanou štědrou kompenzaci).

ON-LINE ROZHOVOR:

Dnes, o více než desetiletí později, visí nad těmi samými úřady nepohodlný otazník. Jak je možné, že al-Haritha ztratily ze zřetele a umožnily tak únik do Sýrie jak jemu, tak později i jeho manželce a dětem? „Musíme zjistit, jak k této cestě mohlo dojít, aniž by o tom britská vláda věděla,“ přiznal minulý čtvrtek Keith Vaz z komise britského ministerstva vnitra.

Úřad ministryně Theresy Mayové podle The Daily Mail odmítl individuální případy komentovat. Nicméně bílá místa v al-Haríthově oddyseji vzbuzují pochybnosti o tom, do jaké míry je Spojené království schopno monitorovat „své“ podezřelé radikály. Obavy, jež rezonují o to víc, že se země nyní připravuje na propuštění a přijetí Shakera Aamera - posledního z devítky britských občanů, jež válka proti teroru uvěznila v celách Guantánama.

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Rakouský kancléř Sebastian Kurz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Rakouský kancléř Sebastian Kurz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Rakouský kancléř Sebastian Kurz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!