Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Milionář, muž mnoha talentů i žen. Kdo je Boris Kollár, který může na Slovensku pomoci k ústavní většině?

Odvoleno má i Boris Kollár, který kandiduje za stranu SME Rodina - Boris Kollár. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvoleno má i Boris Kollár, který kandiduje za stranu SME Rodina - Boris Kollár. | foto: Facebook Borise Kollára

BRATISLAVA/PRAHA Ve vládní koalici, která začíná vznikat na Slovensku, by mohl hrát klíčovou roli politik, který brojí nejenom proti migraci, ale slibuje třeba i levné bydlení a právo pronajímat si auto od státu.

Na Slovensku v pondělí oficiálně začala povolební jednání, která by měla vyústit ve jmenování nové vlády.

Příští kabinet sice bude sestavovat volební vítěz, šéf hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič, avšak klíčovou roli v budoucím politickém uspořádání na Slovensku bude hrát možná někdo jiný: šéf hnutí Sme rodina Boris Kollár.

54letý podnikatel a multimilionář patří k nejbarvitějším politikům současného Slovenska. A zdá se, že Matovič ho chce mít skoro za každou cenu v budoucí koalici. Pouze Kollárových 17 poslanců totiž zajistí novému kabinetu ústavní většinu. Její dosažení Matovič potřebuje, aby mohl v ústavě zakotvit povinné prověrky soudců a prokurátorů. Šéf OĽaNO je považuje za nevyhnutelné pro očistu slovenské justiční soustavy od vazeb na mafii.

Boris Kollár, předseda hnutí Jsme rodina, přichází do studia v Bratislavě na...

Boris Kollár, předseda hnutí Jsme rodina, přichází do studia v Bratislavě na diskusní relaci veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska se zástupci stran, které se dostaly po volbách do sněmovny.

Boris Kollár se zatím tváří velmi konstruktivně. Pokud jde o jeho politické priority, s Matovičem se shodne. I on považuje odstranění korupce a boj proti kriminalitě za hlavní vládní prioritu.

S pravděpodobným budoucím premiérem Kollára spojuje i populistický politický styl. Oba se prezentují jako obhájci „běžných lidí“ a vymezují se vůči elitám.

Deset dětí s devíti ženami

Lídr Sme rodina svou lidovost opírá o řadu požadavků, které by v případě uskutečnění byly rozpočtově hodně náročné. Chce například masivně investovat do veřejné výstavby nájemních bytů.

Dle Kollárových představ by mělo bydlení ve dvoupokojovém bytě stát měsíčně 119 eur (přes 3 tisíce korun). Kromě toho by měl mít každý občan nárok na garantovaný státní nájemní byt.

Kollár také před volbami navrhoval, aby si rodiny mohly za 100 eur (2500 korun) měsíčně výhodně pronajímat od státu auta pro osobní potřebu.

K jeho požadavkům patřilo zrušit doplatky na léky pro děti a důchodce. Požaduje rovněž amnestii pro lidi, kteří čelí exekuci.

V souvislosti s Kollárem ovšem v minulosti budil největší rozruch jeho „pestrý osobní život“. Oficiálně je sice svobodný, nicméně s devíti různými ženami má deset dětí. Když ho s tím v minulosti novináři konfrontovali, Kollár zpravidla odpovídal řečnickou otázkou: „Která žena vám dnes dá deset dětí? Tak jsem to vyřešil po svém.“ Mezi ženy, s nimiž Kollár udržoval vztah, patřily moderátorky či modelky. Nějakou dobu byla jeho partnerkou i česká herečka Kateřina Brožová.

Podnikání před rokem 1989 a kontakty s podsvětím

Boris Kollár často zdůrazňuje, že byznysu rozumí, neboť podnikat začal už za minulého režimu. Tehdy dovážel počítače, které byly pro drtivou většinu lidí nedostupným zbožím, čímž prý již před rokem 1989 vydělal první miliony. Jedním dechem ale odmítá, že by byl vekslákem.

Po revoluci potom podnikal v hotelové branži i jako provozovatel lyžařských vleků a areálů. Řadu z nich, například na Štrbském Plese, již prodal. Stále mu patří jedno lyžařské středisko na Donovalech, stejně tak i celoplošná rozhlasová stanice Fun Radio.

Mezi kontroverzní momenty jeho života patří kontakty na někdejšího šéfa bratislavského podsvětí, Petra Steinhübela, zavražděného v roce 1999. Na svou obranu Kollár uvádí, že spolu kdysi vyrůstali a zná ho ještě z dob, kdy byl „normálním klukem“.

Širší evropskou veřejnost na sebe Kollár upozornil loni v květnu. Tehdy pořádal v Bratislavě zasedání krajně pravicového Hnutí pro Evropu národů a svobody. Jeho hlavním hostem byla předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová.

Lídr Sme rodina sice prohlašuje, že ne ve všem se s Le Penovou shodne. Zároveň ale o sobě tvrdí, že je „hrdý na to, že nepatří do liberálního světa“.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Najdete na Lidovky.cz