Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miliony lidí s nízkým ‚skóre‘ nesmí nasednout do letadla či vlaku. Čína zablokovala 23 milionů letenek a lístků

Svět

  13:38
PEKING/PRAHA - Nově zaváděný systém sociálního kreditu v Číně, který je stále v testovací fázi, už dopadl na životy milionů obyvatel, kteří se nechovají v souladu s přáním čínských úřadů. Ty v loňském roce zablokovaly miliony letenek a vlakových jízdenek lidem s nízkým skóre. Vyplývá to ze zprávy Národního informačního centra pro veřejný kredit, na níž upozornil britský server The Guardian.

Čínská společnost je pod neustálým dohledem. foto: ČTK

Podle čínských úřadů systém, testovaný v některých městech a regionech, znemožnil jen v roce 2018 zakoupení 17,5 milionu letenek a 5,5 milionu vlakových jízdenek. „Jakmile porušujete pravidla, jste omezeni všude,“ uvádí podle serveru The Guardian úřady ve své zprávě.

K podobným omezením pohybu docházelo u Číňanů, kteří byli na úřední „černé listině“, už dříve. Nový systém, jenž funguje díky moderním sledovacím nástrojům, celý proces výrazně zefektivnil. Podle čínského vrchního soudu si v roce 2017 si ze stejného důvodu nemohlo koupit letenku přes 6 milionů občanů.

V loňském roce uvedla Čínská národní komise pro národní rozvoj a reformu,  že zakáže občanům s nízkým skóre cestovat veřejnou dopravou až po dobu jednoho roku. Zemi loni nemohlo opustit 128 Číňanů, kteří nezaplatili daně. Úřady ve stejném období občanskou poslušnost vyhodnocovaly na základě 14 milionů zmínek o „nedůvěryhodných činech“, mezi nimiž byly podvody, nesplacené půjčky, klamavá reklama nebo například neochota uvolnit rezervované místo ve vlaku.

Podle úřadů systém funguje - ze zprávy vyplývá, že pod tlakem systému sociálního kreditu zaplatilo daně a své závazky 3,5 milionů občanů a firem.

Problém je i pes bez vodítka

Sociální kredit byl představen už v roce 2014, od té doby se postupně testuje a vylepšuje. Podle úředního dokumentu klade systém důraz na čtyři oblasti: poctivost ve vládních záležitostech, obchodní upřímnost, společenskou upřímnost a důvěryhodnost osobních soudů.

Lidé jako čísla. Čínský Velký bratr testuje sociální kreditový systém

K snížení sociálního kreditu může dojít téměř za cokoliv. Pokud občan přechází na červenou, nemá psa na vodítku, kouří na autobusové zastávce, má problém.

Plošné spuštění v roce 2020

Podle kritiků může dojít ke zneužití systému, postupnému rozvrstvení společnosti do několika úrovní a případnému rozvoji korupce. Dalším důsledkem může být zvyšování sociální izolace nízce hodnocených občanů v důsledku omezování kontaktů na sociálních sítích s uživateli s vyšším kreditem. 

Celý systém sociálního kreditu je ještě v testovací fázi. Vláda plánuje jeho plošné spuštění až v roce 2020, kdy každý čínský občan bude mít přiděleno vlastní sociální skóre. Cílem systému je podle tamních úřadů vytvoření důvěryhodného sociálního prostředí.

Při zpracování mimořádně velkého objemu dat se využívá nejen rozsáhlý kamerový systém, ale i pokročilé technologie pro analýzu velkých dat.

Dosažené „skóre“ ovlivní i například výši úvěru, dostupnost hypotéky a také kreditní karty. Vysoký počet bodů může občanovi také pomoci zlepšit dostupnost kvalitnějších potravin, rychlejšího internetového připojení či zahraničních zájezdů. Dále také do budoucna systém ovlivní, zda občan dosáhne na lepší vzdělání nebo zaměstnání.

Čína počítá s pravidelným zveřejňováním žebříčků nejlepších a nejhorších občanů, a také s vytvořením černých listin, které znemožní získat práci ve státních společnostech.

Autor:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...