15. července 2013 9:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Miloš Zeman je politický šarlatán a hulvát, píše rakouský list

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 100Diskuse
Miloš Zeman s cigaretou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman s cigaretou | foto: MAFRA: Jan Zatorský

BERLÍN/VÍDEŇ Mezi politické šarlatány a hulváty zařazuje prezidenta Miloše Zemana v pondělním komentáři rakouský deník Die Presse. Podle něj se odchodem bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho z čela římské vlády uvolnilo místo politického šarlatána číslo jedna v Evropě.

Hlavními kandidáty na jeho nástupnictví jsou podle autora maďarský premiér Viktor Orbán a právě český prezident.

"Orbán brázdí již tři roky politickou krajinou jako buldozer, vytváří stále hlubší příkopy ve společnosti, neustále se snaží vyléčit ústavu země, takže experti v Radě Evropy už mluví o 'vážném ohrožení demokracie'," napsal komentátor Burkhard Bischof.

"Mezitím se mocně snaží jiný středoevropský politik obsadit nejvyšší příčku mezi politickými hulváty na kontinentu - Čech Miloš Zeman," dodal. "Jako levicový populista mohl až dosud počítat s mírnějšími mediálními soudy od mezinárodního levicově-liberálního středního proudu než nacionální konzervativec Orbán. Zeman to využil a během krátké doby od nástupu do úřadu vnitropoliticky řádil, jako by neměl přijít žádný zítřek," uvedl komentátor.

ČTĚTE TAKÉ:

Některým Čechům tak podle něj už nezbývá než nostalgicky vzpomínat na velké muže historie, jako byli prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel. U druhého jmenovaného připomíná historku, kdy se Havlovi při soukromé návštěvě restaurace ve Vídni dostalo aplausu ve stoje od ostatních hostů podniku.

Viktor Orbán

"Kdyby vídeňskou restauraci soukromě navštívil Havlův nástupce Václav Klaus, většina hostů by si nejspíš hlídala svoje propisky. A pokud by měl někdy přijít Zeman, muselo by se vydat varování: 'Pozor, neřízená střela!'," poznamenává autor. V důsledku Zemanova politického kurzu se podle něj v Česku odehrává "brutální mocenskopolitický konflikt mezi prezidentem a parlamentem". "Ten by se mohl táhnout dlouhou dobu, mohl by ochromit politický proces a také zhoršit hospodářské výhledy, které beztak nejsou příliš růžové," konstatuje Die Presse.

Podle něj jde politickým šarlatánům, jako jsou Berlusconi, Orbán a Zeman, pouze o rozšiřování vlastního vlivu, udržení své strany u moci a prebendy pro své podporovatele. "Dobro a strasti vlastních občanů jsou u nich až na druhém nebo třetím místě. Kdyby jim totiž šlo o ně, nezačínali by tito pánové vůbec se svými pletichářskými hrami o moc, které rozdělují společnost," uzavírá komentátor rakouského deníku.

ČTK, Lidovky.cz
  • 100Diskuse
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.