31. října 2019 20:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Milovník tenisu John ‚Order‘ Bercow odchází z britské politiky. Náhradu zvolí poslanci v pondělí

Předseda dolní komory britského Parlamentu John Bercow. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda dolní komory britského Parlamentu John Bercow. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Projevy v britské Dolní sněmovně byly v posledních dvou dnech svým způsobem jedinečné. Každý z poslanců, kteří promluvili, ať už během interpelací premiéra Borise Johnsona či v průběhu běžného zasedání, se chtěli rozloučit s mužem, který 31. října složil svůj mandát – předsedou sněmovny Johnem Bercowem.

„Neseděl jste na svém empiru jako rozhodčí, aby jste nám jen poskytoval svůj názor. Sázel jste nám rady jako přístroj na odpaly a podával nám doslova nevratitelné voleje a rány,“ řekl vášnivému milovníkovi tenisu ve středu odpoledne premiér Boris Johnson. „A přestože spolu nesouhlasíme na řadě legislativních inovací, které jste představil, myslím, že není pochyb, že jste byl skvělým služebníkem tohoto parlamentu.“

Všichni přítomní poslanci připomínali, kolik toho John Bercow udělal pro LGBT komunitu, pro poslankyně i pro poslance sedící v zadních řadách Dolní sněmovny. Předseda například zkrátil čas na projev ve sněmovně, aby se dostala řada na všechny a nestranil ani vládním ani opozičním poslancům.

Svou úctu Bercowovi vyjádřil i předseda opozice Jeremy Corbyn. „Naše parlamentní demokracie je silnější díky tomu, jak jste odváděl svou práci a bránil parlament před vládou. Učinil jste z klubu gentlemanů skutečnou demokratickou instituci,“ uvedl Corbyn, který na rozdíl od premiéra akcentoval fakt, že předseda sněmovny je letitým fanouškem fotbalového týmu Arsenal. „Těším se, až společně oslavíme vítězství Arsenalu nad Liverpoolem,“ řekl Bercowovi, který měl na sobě zrovna kravatu v barvách svého oblíbeného klubu.

Bývalý člen Konzervativní strany, za kterou byl v roce 1997 do parlamentu zvolen, se na začátku svého mandátu šéfa sněmovny rozhodl být naprosto neutrální a opustil tak i řady konzervativců, což mu někteří nemohli zapomenout.

Díky svému silnému hlasu, ostrému jazyku, geniálním slovním obratům a barevným kravatám se zapsal do paměti všech, kteří se kdy podívali na britskou parlamentní debatu. A především jim v uších znělo jeho zvučné: „ORDER!“, tedy volání po pořádku.

John Bercow ale především v parlamentu proslul svou archaickou mluvou. Sledování jeho ostrých výpadů proti poslancům se stalo koloritem parlamentních debat, jelikož předseda sněmovny vládl jazykem lépe než kdokoliv v britském parlamentu.

„Pořádek! Není zde jediný důvod, proč by ctihodná členka za Dewsburry měla ze svého místa na někoho pokřikovat: ‚No hele‘. Je to velice excentrické chování,“ uvedl například před lety na adresu poslankyně Pauly Sheriffové.

Přesto byl zvolen předsedou sněmovny hned čtyřikrát. Od druhé světové války nebyl nikdo vybrán do této role víckrát než právě Bercow.

Když ale letos v srpnu umožnil poslancům opozice změnit program zasedání a tím premiéru Borisu Johnsonovi sebral z rukou možnost brexitu bez dohody, začalo se tak spekulovat o tom, že se jej konzervativci pokusí sesadit. Bercow ale ještě předtím oznámil, že nemá v úmyslu být součástí nového parlamentu. Po deseti letech ve funkci muž s mocným hlasem končí.

Kdo nahradí Bercowa?

Britský parlament bude nástupce letitého šéfa sněmovny vybírat v pondělí 4. listopadu v tajném hlasování a britská média již spekulují o nástupci. Podle serveru inews je ve hře v tuto chvíli devět kandidátů, přičemž největší šance jsou dávány siru Lindsay Hoyleovi, který doposud ve sněmovně sloužil jako první místopředseda. Poslancem za obvod Chorley je již od roku 1997 a prakticky celý pracovní život strávil v parlamentu.

Hoylea favorizují i sázkové kanceláře, jejichž volbou číslo dvě je poslankyně za Labouristickou stanu a nejdéle sloužící žena v parlamentu Harriet Harmanová. Podle odborníků by mohla získat i nadstranickou podporu. Za vládní Konzervativní stranu pak bude mít největší podporu nejspíš dosavadní druhá místopředsedkyně sněmovny Elanor Laingová.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!