Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mimikry teroristů: sebevražednou atentátnici kryje Slovan-konvertita

Výbuch trolejbusu ve Volgogradu. Sebevražedný atentátník zabil nejméně 14 lidí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výbuch trolejbusu ve Volgogradu. Sebevražedný atentátník zabil nejméně 14 lidí | foto: ČTK

Je to stále populárnější taktika islamistů operujících na území Ruska: ženu z Kavkazu, sebevražednou atentátnici, doprovází Slovan, jenž konvertoval k islámu. Díky svému slovanskému vzezření je totiž muž méně nápadný než snědá Kavkazanka, a slouží jí tak jako jakési ochranné maskování.

V roce 1999 Vladimir Putin, který tehdy zastával funkci premiéra, veřejně slíbil, že bude pronásledovat teroristy do té doby, než budou zlikvidováni. Čtrnáct let poté se Rusko potýká se sebevražednými útoky, černými vdovami, kavkazskými separatisty, dagestánskými extremisty i ruskými wahhábity. Za letošek už v Rusku došlo k deseti krvavým útokům na civilní cíle.

Například 20. května v dagestánské metropoli Machačkale vybuchly dva zaminované vozy: čtyři mrtví. Minulý pátek explodovalo auto v Pjatigorsku: tři mrtví. Mnohem větší pozornost vzbudil sebevražedný útok na trolejbus 21. října 2013. Odehrál se stejně jako ten nedělní a pondělní ve Volgogradu. Sebevražedná atentátnice Naida Asijalovová do města přijela z Dagestánu. Zabila sebe a dalších šest lidí.

Tajné služby zanedlouho poté hrdě prohlašovaly, že se jim povedlo zlikvidovat celou bandu, která za útokem stála - včetně muže atentátnice Dmitrije Sokolova.

Terorismus v Rusku

Terorismus v Rusku

Rodiče sloužili v ruské armádě, syn se stal wahhábitou

Tandem Sokolov-Asijalovová stojí za pozornost. Naida vyrůstala na severním Kavkaze, v dagestánské obci Gunib, kde je možné důvod nenávisti k Rusku poměrně snadno v historii dávné i nedávné vystopovat, Sokolov byl však čistokrevný Rus z Moskvy. Jeho otec slouží jako podplukovník, matka pracovala také v ruské armádě. Syn se ale zhlédl v jiné kariéře. V roce 2011 začal chodit do moskevských mešit. Pak se přesunul do Dagestánu, seznámil se s o devět let starší Naidou a oženil se s ní. Propadl wahhábismu, naučil se vyrábět bomby a vyrobil „pás šahídky“ i pro svou vyvolenou.

Než ho speciální ruské jednotky zastřelily, ke všemu se přiznal. Přátelé rodiny pak vyšetřovatelům prozradili, že chlapec byl uzavřený, tatínek ho často fyzicky trestal a nutil, aby se stal vojákem. Doma panovala železná disciplína. Portrét ruského wahhábity je v něčem podobný portrétu kavkazské černé vdovy. Během čečenské války se k zoufalým činům některé ženy uchylovaly po ztrátě někoho velmi blízkého, například dítěte. V současnosti jde zpravidla o ženy ve věku od 18 do 40 let, často s psychickými problémy, které prodělaly šok, nemoc nebo ztratily někoho blízkého.

Extremistické skupiny v takové situaci fungují jako náboženské sekty - ženu zcela zmanipulují, často ji vdají za některého z polních velitelů. Je-li manžel zabit, žena automaticky „odchází za ním“, a aby se dostala do ráje, vykonává „hrdinský“ skutek - obětuje svůj život v boji s nevěřícími. V některých případech manžel funguje jako vychovatel budoucí atentátnice - připravuje ji na čin, motivuje ji a slibuje, že se brzy odebere za ní.

Útok na trolejbus ve Volgogradu (30.12. 2013):

,
Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Stíhačka F-15. (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Stíhačka F-15. (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Stíhačka F-15. (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...