6. prosince 2018 22:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Mimořádně těžké rozhodnutí.’ Humanitární organizace odvolaly loď Aquarius

Loď Aquarius 2 byla podle provozovatelů zbavena registrace pod „neskrývaným... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loď Aquarius 2 byla podle provozovatelů zbavena registrace pod „neskrývaným... | foto: ČTK

Paříž Neziskové organizace Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Mediterrannée ve čtvrtek oznámily, že zastavují pátrací a záchranné operace lodě Aquarius, která ve Středozemním moři pomáhala migrantům mířícím do Evropy. Informovala o tom agentura AFP.

„Odvolat loď Aquarius bylo mimořádně těžké rozhodnutí,“ uvedl provozní ředitel SOS Méditerranée Frédéric Penard. Rozhodnutí zdůvodnil „útoky ze strany některých evropských států“ v uplynulých 18 měsících a nesmyslnými obviněními z vypouštění toxického odpadu a kriminálních aktivit, jimž čelí obě organizace. Skupina podle Penarda už nyní aktivně zkoumá možnosti nasazení nového plavidla.

Loď Aquarius ve Středozemním moři operovala od února 2016 a během zhruba 200 zásahů zachránila přibližně 29.500 migrantů. Poté, co nová italská vláda letos uzavřela přístavy lodím neziskových organizací, se Aquarius ocitl v centru diplomatických roztržek ohledně toho, kde migranty vylodit.

Migranti, ilustrační foto.
Loď stále nedostala od žádné evropské země povolení k vylodění těchto lidí.

Nejprve plula loď pod vlajkou Gibraltaru, který jí tuto možnost letos v srpnu odňal. Pod panamskou vlajkou loď změnila jméno na Aquarius 2. Panamská registrace vypršela na konci října. V listopadu pak získal Aquarius provizorní liberijskou registraci, ta mu však neumožňuje podílet se na pátracích a záchranných operacích ve Středomoří.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz