Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Potrestejte Rusko, nebo se rozpusťte, řekl Zelenskyj Radě bezpečnosti OSN

Svět

  17:08aktualizováno  19:54
V úterý mimořádně zasedla Rada bezpečnosti OSN. Hlavním tématem byly masakry v ukrajinské Buči, kde po odjezdu ruské armády zůstaly na ulicích, ve sklepích domů a v masových hrobech stovky obětí. Na dálku k členům Rady promluvil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a nabídl jim dvě řešení. „Potrestejte Rusko, nebo to tu rozpusťte,“ řekl. Připomněl, že RB vznikla proto, aby zajistila mír.

Zelenskyj přítomným popsal hrůzy, které v Buči viděl, a připomněl jim první článek Charty OSN, který usiluje o mír. Když je už tento článek porušený, k čemu jsou ty další, ptal se. Vyzval Organizaci spojených národů, aby učinila takové reformy, díky kterým bude efektivnější. 

Jeho cílem je, aby Rusové „nemohli blokovat rozhodnutí týkající se jejich vlastní války“. Moskva je jedním z pěti stálých členů RB OSN, kteří mají v tomto orgánu právo veta. Pokud Rada nedokáže Rusko potrestat, měla by se rozpustit, míní ukrajinský prezident.

„Rusko chce mít z Ukrajiny tichého otroka,“ řekl Zelenskyj a vyzval OSN k okamžité akci. Viníci všech válečných zločinů, které jsou podle něj nejhorší od druhé světové války, musejí být postaveni před soud. Včetně těch, kteří je nařídili. Ruští vojáci se neliší od bojovníků teroristické organizace Islámský stát, prohlásil.

Upozornil, že Rusko bude lhát a házet vinu na jiné tak, jako to dělá vždy. Připomněl třeba sestřelení letounu MH17 nad Ukrajinou a řekl, že Rusko svou propagandu vyváží i do dalších zemí ve světě. 

Zopakoval, že nejen v Buči Ukrajinci objevují těla zavražděných a mučených lidí. „Přejeli tankem lidi, kteří seděli ve svých autech. Uřízli lidem nohy, podřízli hrdlo, znásilnili ženy a vytrhali jim jazyk, když neslyšeli to, co chtěli slyšet. Geografie může být jiná, ale zločiny budou stejné,“ řekl. 

Podle Zelenského neexistuje jediný zločin, který by ruští vojáci v Buče nespáchali. Nakonec řekl, že členům Rady pustí video. To se však kvůli technickým problémům podařilo spustit až po dvou dalších projevech. 

Ukázalo mrtvé na různých místech v Kyjevské oblasti, na záběrech byly detaily včetně nahého dítěte či lidí s rukama svázanýma bílou páskou.

Ještě před samotným jednáním Rady vystoupil zástupce Ruska Vasilij Něbenzja a obvinil ji z porušení pravidel tím, že v pondělí nesvolala mimořádné jednání tak, jak Rusko žádalo. Události v Buči pak znovu označil za „provokaci“ a fake news. Britská předsedkyně Rady ruské nařčení odmítla s tím, že žádná pravidla neporušila.

Něbenzja se pak přihlásil o slovo i v reakci na Zelenského projev. Začal vysvětlovat, že Ukrajinci „jsou nacisté a ani se tím netají“. Tetují si prý svastiky na tělo a „řídí celou show“. Lidé na Ukrajině jsou podle ruského velvyslance „vražděni svými vlastními radikály“ proto, aby z těchto zločinů mohla být obviněna ruská armáda. 

„Jak si můžete vůbec myslet, že by toho byla schopná?“ řekl například. Rusové prý Ukrajinu nepřišli dobýt, ale „přinést mír na krví nasáklou půdu Donbasu“. „Musíme vyříznout zhoubný nacistický nádor, který požírá Ukrajinu a který by postupem času začal požírat i Rusko. A my tohoto cíle dosáhneme, dříve nebo později,“ prohlásil. 

Ukrajinští vojáci opravují tanky po bojích proti ruským jednotkám v Doněcké oblasti na východní Ukrajině. (27. dubna 2022)

Podle ruského zástupce při OSN „jsme slyšeli obrovské množství lží o ruské armádě“. Její vojáci neútočí na civilisty, a „proto Rusko nepostoupilo tak, jak mnozí očekávali,“ řekl. Důkazy a očitá svědectví nicméně vyvracejí všechno, co Něbenzja prohlašuje. 

A téměř všichni členové Rady, kteří dosud promluvili, ať už ze Spojených států, Irska či Brazílie, ruskou agresi odsoudili a vyzvali Rusko, aby válku ihned ukončilo. Ovšem až na ruské spojence, Indii, Čínu či Spojené arabské emiráty.

Zatímco indický člen RB OSN vyzval k „nezávislému vyšetření událostí v Buči“ a mluvil hlavně o humanitární pomoci pro Ukrajinu i okolní země, čínský zástupce naléhal na to, aby se svět vyhnul nepodloženým obviněním, a vyzdvihl probíhající diplomatická jednání mezi Ruskem a Ukrajinou.

Ukrajinský velvyslanec při OSN pak svůj ruský protějšek nachytal, že při pondělní tiskové konferenci „několikrát použil výraz válka, nikoliv speciální vojenská operace“, jak Kreml válku oficiálně nazývá. A podotkl, že toto vyjádření ruského velvyslance by nemělo členům Rady uniknout. Ruská tvrzení označil za snůšku lží a zdůraznil, že se Ukrajina nezávislému vyšetření válečných zločinů nebrání.

Generální tajemník OSN António Guterres promluvil o důsledcích války v sedmi desítkách rozvojových zemí. Rostoucí ceny jídla, energií či hnojiv ohrozí 1,2 miliardy lidí. „Válka na Ukrajině musí okamžitě skončit,“ vyzval Rusko. Jeho podtajemnice Rosemary DiCarlo následně přešla k datům, která se týkají přímo války na Ukrajině.

Upozornila například na riziko propuknutí obchodu s bílým masem. OSN podle ní opakovaně vyzvala Rusko, aby opustilo ukrajinské území. „Mariupol je střed pekla,“ řekl také podtajemník pro humanitární pomoc Martin Griffiths s tím, že pro jeho tým není možné se k trpícím lidem dostat. „Máme před sebou ještě dlouhou cestu,“ řekl s odkazem na svou schůzku s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

„V Radě pro lidská práva pro Rusy není místo“

Ukrajina nyní usiluje o to, aby Rusko zmizelo z Rady OSN pro lidská práva. O pozastavení ruského členství už usilují Spojené státy, které ústy své velvyslankyně na úterním jednání Rady znovu zopakovaly, že členství Ruska v Radě pro lidská práva je nebezpečné.

„Mluvil jsem s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem o současné bezpečnostní situaci a masakru v Buči. Zdůraznil jsem, že Ukrajina využije všechny dostupné mechanismy OSN ke shromáždění důkazů a pohnání ruských válečných zločinců k odpovědnosti. V Radě OSN pro lidská práva není pro Rusko místo,“ uvedl šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba.

Podle Zelenského je v zájmu Kyjeva co nejotevřenější vyšetřování zabíjení civilistů na Ukrajině. Prezident zdůraznil, že chce plně vyšetřit zločiny spáchané v Buči a dalších ukrajinských městech a spolupracuje proto s Evropskou unií i Mezinárodním trestním soudem v Haagu (ICC).

Zelenskyj v pondělí navštívil Buču, kterou po několika týdnech ruské okupace ovládla znovu ukrajinská armáda. Zelenskyj uvedl, že zde bylo zabito nejméně 300 civilistů. „Nyní se objevují informace, že v Borodjance a některých dalších osvobozených ukrajinských městech může být počet obětí okupantů ještě mnohem vyšší,“ řekl prezident.

V okolí Kyjeva, Černihiva a Sumské oblasti „okupanti udělali něco, čeho místní obyvatelé nebyli svědky ani za nacistické okupace před osmdesáti lety“, podotkl Zelenskyj. Ruské síly podle něj nezatajily, co se stalo v Buči, ale mohly by to udělat na jiných místech, která obsadily.

„Přijde doba, kdy se každý Rus dozví celou pravdu o tom, kdo zabil své spoluobčany. Kdo dával rozkazy. Kdo před vraždami zavíral oči,“ řekl také Zelenskyj. Pozval novináře z celého světa, aby se přijeli podívat na zničená města. „Ať svět vidí, co Rusko udělalo,“ prohlásil.

Rusko obvinění odmítá. Ruský vyslanec při OSN Něbenzja oznámil, že jeho země předloží „empirické důkazy“, které dokážou, že ruské jednotky nepáchají vraždy civilistů na Ukrajině a nemají nic společného s událostmi v Buči.

Autoři: ,