Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trumpovy účty jsou zablokovány nejméně do ledna 2023, oznámil Facebook. Urážka, reagoval exprezident

Svět

  19:45aktualizováno  21:11
Menlo Park (USA) - Společnost Facebook v reakci na lednové stanovisko svého Dozorčího panelu změnila časově neohraničené blokování účtů amerického exprezidenta Donalda Trumpa na dvouletý trest. Ten se podle pátečního prohlášení společnosti počítá od data původního uzamčení účtů na Facebooku a Instagramu a potrvá tedy do ledna 2023. Trump označil dvouletý trest od Facebooku za urážku všech, kdo jej volili, a za cenzuru, která by správci sociálních sítí neměla projít.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

V závislosti na okolnostech ale může být prodloužen, uvedl Facebook, který zároveň představil nový přístup k aktivitám „veřejných osobností“ v čase společenských nepokojů.

Trumpa společnost odstřihla od jeho účtů 7. ledna kvůli prezidentovým vyjádřením souvisejícím s vpádem jeho příznivců do sídla amerického Kongresu. Nejdříve odstranila vybraný obsah a krátce na to oznámila, že končící šéf Bílého domu na dobu neurčitou ztratí kontrolu nad svými účty. Následně požádala o posouzení této intervence svůj relativně nový kontrolní orgán, který sice zablokování Trumpa jako takové podpořil, kritizoval ale „nestandardní“ trest.

Facebook v pátek ve své reakci uvedl, že vzhledem k závažnosti okolností svého lednového zásahu proti aktivitám tehdejšího prezidenta nyní aplikuje nejvyšší možný trest podle nových protokolů pro podobné případy. „Pozastavujeme jeho účty na dva roky, s účinností od data původního zablokování, kterým je letošní 7. leden,“ sdělil viceprezident technologického giganta Nick Clegg.

Bývalý prezident označil postup Facebooku za urážku všech, kdo jej volili. Opět přitom prohlásil, že loňské prezidentské volby, které prohrál, byly neregulérní, což je ovšem tvrzení, které se jeho právníkům u soudů nepodařilo prokázat. „Tahle cenzura a tohle umlčování by jim nemělo procházet, a nakonec vyhrajeme,“ dodal Trump, který je stále lídrem Republikánské strany a potenciálním kandidátem na prezidenta pro rok 2024.

Na konci dvouletého období prý bude firma případ konzultovat s blíže nespecifikovanými experty a vyhodnocovat, zda by opětovné vpuštění Trumpa na její platformy neznamenalo „závažné ohrožení veřejné bezpečnosti“. Pokud dojde k závěru, takové riziko existuje, trest pro exprezidenta prodlouží na jasně danou dobu. „Až bude nakonec blokování ukončeno, bude na místě přísná sada rychle eskalujících postihů, která se spustí, jestliže se Trump dopustí dalšího porušování (zásad),“ dodává Clegg.

Dozorčí panel bezprostředně po publikaci jeho vyjádření uvedl, že se s oznámeným postupem Facebooku seznamuje. „Dozorčí panel zkoumá odpověď Facebooku na rozhodnutí panelu v případu týkajícím se bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a poskytne podrobnější komentář, až toto zkoumání skončí,“ oznámil orgán na Twitteru.

Za důležitější než vývoj kolem Trumpova trestu mnozí komentátoři považují postup Facebooku ve věci obecnějších připomínek kontrolní komise složené z akademiků či bývalých novinářů a politiků. Panel minulý měsíc uvedl, že provozovatel sociálních sítí by měl veřejně vysvětlit pravidla, o která se opírá při blokování účtů „vlivných uživatelů“. Zmínil přitom i nejasnosti kolem aplikace výjimky týkající se „zpravodajsky významného“ obsahu, díky níž mohou příspěvky porušující pravidla uniknout smazání nebo omezování viditelnosti.

„Povolení na základě zpravodajské hodnoty přiznáváme malému počtu příspěvků na naší platformě. Do budoucna začneme zveřejňovat vzácné případy, v nichž jej uplatníme. Závěr je takový, že při posuzování obsahu z hlediska zpravodajské hodnoty nebudeme na obsah přidaný politiky nahlížet jinak, než na obsah od kohokoli jiného,“ uvedl dnes Facebook.

Zároveň představil systém trestů pro „veřejné osobnosti“ za porušování zásad platforem při „občanských nepokojích a přetrvávajícím násilí“. Opatření zakotvuje možnost zablokovat jistý účet na měsíc, šest měsíců, jeden rok nebo dva roky a následně jej i deaktivovat natrvalo při dalším přestupku po uplynutí původního omezení.

„Naprosto uznáváme, že jsme neměli v platnosti adekvátní vymáhací protokoly, abychom mohli reagovat na takto neobvyklé události. Teď, když je máme, doufáme a očekáváme, že budou použitelné jen za těch nejmimořádnějších okolností,“ sdělil Clegg.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat