2. dubna 2017 7:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ministerstvo radí Rusům na cestách: nebuďte homofóbní a nešťouchejte do Keňanů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 70Diskuse
Turistka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turistka - ilustrační foto | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Nepřirovnávejte Keňany k opicím, pamatujte na lásku Španělů k lokálním fotbalovým klubům, vyhněte se urážkám uzbeckých matek, či se snažte vyhnout urážení francouzské LGBT komunity. Ruské ministerstvo zahraničí připravilo pro své občany návod, jak se chovat v zahraničí a vyhnout nežádoucím konfliktům.

Ministerstvo zahraničních věcí vypracovalo příručku pro ruské turisty, jak se chovat v zahraničí. Dokument obsahuje jednak obecné rady týkající se všech států světa, dále pak i pravidla pro islámské a buddhistické země.

Turisté by podle příručky neměli „používat urážlivá gesta často viděná v hollywoodských filmech“, nebo používat slova jako „negro“, nebo „negr“ v zemích s černošskou populací. Rusové by si také měli dát pozor, aby nedávali muslimům dárky z prasečí kůže.

Druhá pasáž turistického průvodce obsahuje popis doporučeného chování v 57 zemích světa od Rakouska přes Guineu-Bissau až po Japonsko včetně České republiky. Překvapivě ve výčtu států chybí Spojené státy americké.

„Za nezdvořilé jsou tradičně považována nadměrné gesta a hlasité výkřiky na veřejnosti,“ stojí v dokumentu v pasáži věnující se Česku. Ruský návod se České republice věnuje jen velmi sporadicky. Spolu s gesty a výkřiky také upozorňuje na fakt, že některá slova v češtině a ruštině jsou si podobná, ale mohou mít jiný význam.

V Keni by se podle příručky měl ruský cestovatel vyhnout přirovnání Keňanů k opicím, protože by to mohlo „vyvolat drsnou reakci,“ a „šťouchání Keňana prstem může vyprovokovat agresi.“

Jeden z nejdelších odstavců v návodu je věnován návštěvě Španělska. Turisté by se měli vyvarovat negativním projevům vůči jinak sexuálně orientovaným osobám a měli by zdravit všechny lidi i třeba ve výtahu.

„Abyste se vyhnuli trapným situacím při komunikaci se Španěly, mějte na paměti jejich oblibu a neoblibu lokálních fotbalových klubů,“ stojí v příručce s výčtem týmů, které mohou mít Španělé rádi. Turistický průvodce také Rusům radí vyhnout se konverzaci o španělské občanské válce.

Nebuďte homofóbní

Ministerstvo například navrhuje vyhnout se konverzacím o sexuální orientaci, nebo genderové problematice v Dánsku, či Kanadě. Kanada má podle turistického průvodce vážnou „fixaci“ na genderovou rovnost a tak je prý lepší nevyprávět „netradiční“ vtipy.

Ve Francii „se vyhněte chování, které by mohlo být vnímáno jako ‚sexistické‘“ stojí v návodu. Příručka mimo jiné doporučuje, aby ruští turisté neuráželi slovy ani gesty příslušníky LGBT komunity.

Zajímavým bodem v průvodci je rada pro Severní Koreu. Zde je doporučeno, aby v místech, kde visí fotografie Kim Ir-sena a Kim Čong-ila, pořizovali Rusové snímky vždy tak, aby byly fotografie vůdců celé.

Podobnou příručku vypracovala v roce 2013 čínská vláda pro své občany cestující do zahraničí. Jednou z rad, které Čína tehdy poskytla bylo, aby se občané nešťourali prsty v zubech, ale použili párátko.

mhMartin Hampejs
  • 70Diskuse

Najdete na Lidovky.cz