1. května 2019 19:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ministr Barr svůj postup kolem Muellerovy zprávy hájil. Čelí kritice i od samotného vyšetřovatele

Mueller se zmiňuje o deseti incidentech, které prověřoval jako možné bránění... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mueller se zmiňuje o deseti incidentech, které prověřoval jako možné bránění... | foto: Reuters

Washington Americký ministr spravedlnosti William Barr ve středu během slyšení před právním výborem Senátu hájil svůj postup kolem zveřejnění zprávy zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který se zabýval kauzou kolem údajného ruského vlivu na americké prezidentské volby v roce 2016.

Demokraté Barrovi vyčítají, že při formulaci závěrů zprávy a pozdějším zveřejnění cenzurovaného textu postupoval tak, aby co nejvíce ochránil prezidenta Donalda Trumpa. Určitá pochybení Barrovi vyčetl ve středu zveřejněném dopise i sám Mueller.

Mueller napsal ministru spravedlnosti 27. března dopis, ve kterém jej kritizoval za způsob, jak veřejnosti shrnul obsah téměř 500stránkového dokumentu. Podle vyšetřovatele Barrovy závěry neodpovídaly kontextu zprávy, a to zejména v otázce, zda Trump při vyšetřování bránil průchodu spravedlnosti. Mueller v tomto ohledu nedospěl k jasnému závěru, Barr však jeho zprávu interpretoval v tom smyslu, že popsané důkazy k závěru o bránění výkonu spravedlnosti nestačí.

Celý dokument s řadou začerněných pasáží ministr spravedlnosti zveřejnil teprve 18. dubna.

Barr ve středu v Senátu řekl, že ho Muellerovo rozhodnutí nechat otázku ohledně bránění výkonu spravedlnosti otevřenou překvapilo. Bral prý proto jako svou povinnost, aby se na základě shromážděných důkazů na některou stranu přiklonil alespoň on sám.

Zvláštní vyšetřovatel po dvou letech zjistil, že Rusko se pokoušelo ovlivnit prezidentské volby v roce 2016, ale Trump, tehdy republikánský kandidát, jeho štáb a ani jiný Američan s Moskvou nespolupracovali.

Ministr spravedlnosti by měl ve čtvrtek odpovídat na dotazy kolem zveřejnění Muellerovy zprávy i před právním výborem Sněmovny reprezentantů. Jeho šéf, demokrat Jerry Nadler, ve středu uvedl, že si výbor tento měsíc předvolá rovněž Roberta Muellera.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
DĚLNÍK VE VÝROBĚ - ŘEZÁNÍ MATERIÁLŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 18 000 - 22 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz