25. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ministr Galko: Diletant, nebo někomu překážel?

Lubomír Galko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Galko | foto: ČTK

BRATISLAVA/PRAHA Lubomíru Galkovi je 42 let a když se loni ujímal ministerstva obrany, vzbuzovalo to na Slovensku rozpaky. Bývalý ředitel supermarketu, později majitel sítě maloobchodů, neměl s armádou pražádné zkušenosti.

Premiérce Ivetě Radičové se údajně nelíbila ani jeho mizerná znalost angličtiny (sám ji ve svém profesním životopise kvalifikuje jako „mírně pokročilou“). Šéf jeho partaje Svoboda a Solidarita Richard Sulík ho nicméně prosazoval jako „čestného“ a hlavně „schopného manažera“.

Pochybnosti, které se nad Lubomírem Galkem od začátku vznášely, zakrátko rozptýlil odkrýváním nejrůznějších kauz. Nebál se rýpat v tendrech uzavřených za éry bývalé vlády a hlavně svůj postup hájit. Deník SME včera za všechny připomněl kauzy předraženého nákupu počítačové techniky, nafukovacích člunů pro armádu bez motorů či nevýhodné smlouvy na modernizaci vrtulníků.

ČTĚTE TAKÉ:Od začátku nepodceňoval PR, a tak se obklopil týmem bývalých novinářů, díky nimž dokázal zaujmout. Už měsíc po svém jmenování ale čelil skandálu. Jmenoval totiž šéfem zpravodajské služby Milana Hudce, přestože neměl dostatečnou bezpečnostní prověrku. Vojenské obranné zpravodajství tehdy ve své zprávě uvedlo, že některé dokumenty týkající se prověrky byly zřejmě zfalšované. Hudec byl proto po pěti dnech z funkce odvolán. Expremiér Robert Fico tehdy poprvé Galka vyzval k rezignaci.

Už tehdy se Galko považoval za oběť zpravodajské hry příslušníků tajných služeb. „Mám podezření, že někteří členové zpravodajských služeb útočí na ministra obrany, aby se zabránilo zveřejňování toho, co se tu dělo za vlády bývalé garnitury,“ připomněl jeho slova deník SME. Jeho přesvědčení o spiknutí zesílilo poté, co na něj exministr vnitra a Ficův partajní kolega ze Směru Robert Kaliňák vytáhl video, které jej zachycuje, jak se řítí po dálnici nepovolenou rychlostí, aby stihl stranickou tiskovku.

Odhodlání Galkovi nechybělo ani při řešení poměrů na ministerstvu. Z jedenácti šéfů sekcí jich devět vyměnil a nebál se kritizovat generály, když ve své hodnoticí zprávě neupozornili na zkreslování stavu armády. Napjatý vztah s generalitou vyústil až v dohodu o rezignaci náčelníka generálního štábu Lubomíra Bulíka. Nepřátel si zkrátka nadělal dost.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!