Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Zábavné čtení.‘ Lavrov odmítl výsledky vyšetřování Navalného otravy, poukázal na způsoby Západu

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. | foto: Reuters

Záhřeb Jako „zábavné čtení“ odmítl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov vyšetřování několika médií, která dospěla k závěru, že za otravou opozičního politika Alexeje Navalného byl tým ruské tajné služby FSB.

„Už jsme si zvykli na to, že USA a další západní země prostě vznášejí v médiích další obvinění proti Rusku, ať jsou to hackeři, anebo senzace o dvojím či dokonce trojím otrávení Navalného,“ řekl Lavrov podle agentury Interfax na tiskové konferenci v Záhřebu během návštěvy Chorvatska.

„Všechno je to zábavné číst, ale způsob, jakým tyto novinky jsou předkládány vypovídá jen o jednom: u našich západních partnerů chybí jakékoliv etické normy a jakékoliv návyky normální diplomatické práce. Nepřejí si plnit mezinárodní právní normy, když řeč přijde na zjišťování faktů,“ prohlásil ruský ministr.

Lahev, ze které mohl být otráven Alexej Navlnyj.
Němečtí policisté hlídají vchod do nemocnice Charité, kde byl v sobotu ráno...

„Logika věci se zdá následující: prý jsme zjistili například nové skutečnosti, které odhalily německé tajné služby o otrávení Navalného, ale Moskva už dva dny mlčí. Když mlčí, tak to znamená, že nese vinu. Škodlivost takového přístupu je podle mne zřejmá každému příčetnému člověku,“ dodal.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tvrzení o několika pokusech o otrávení opozičního politika podle Interfaxu odmítl jako „falešné informace“ a také anglickým výrazem „bullshit“ (kecy).

Navalnyj v srpnu zkolaboval za letu ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Po nouzovém přistání byl hospitalizován v nemocnici v Omsku. Tamní lékaři otravu vyloučili. Po dvou dnech byl však Navalnyj na nátlak svých spolupracovníků a rodiny převezen v bezvědomí do Německa na kliniku Charité, kde mu byla diagnostikována závažná otrava.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v říjnu potvrdila, že v krvi kritika Kremlu byla nalezena nervově paralytická látka typu novičok. Navalnyj se z otravy zotavuje, Moskva i přes výzvy ze zahraničí odmítla zahájit vyšetřování otravy.

Společné pátrání serverů The Insider a Bellingcat, německého časopisu Der Spiegel a televize CNN za účasti Navalného a jeho Fondu boje proti korupci (FBK) vedlo k odhalení identity osmi předpokládaných pachatelů opozičníkovy otravy. Jsou podle zmíněných médií spjati s ústavem kriminalistiky FSB, údajně řídícím tajnou laboratoř vyrábějící už od sovětských dob otravné látky a jedy.

Uvedený tým údajně už přinejmenším od začátku roku 2017 sledoval Navalného rodinu i jeho samého na cestách. Jeden z členů týmu se shodou okolností zapsal do stejného ubytovacího zařízení, které použil Navalnyj. Ten poprvé pohovořil o dvou případech, které mohly být předchozími pokusy o otravu. Jednou, letos v létě v Kaliningradu, se cítila přiotrávena Navalného manželka Julija.

Pátrání nicméně nezjistilo žádný přímý kontakt mezi zmíněnými agenty a opozičníkem, ani důkaz o činu či vydaném rozkazu, uvedla agentura AFP.

„Vím, kdo mě chtěl zabít, vím, kde bydlí, kde pracují, znám jejich pravá jména, jejich přezdívky a mám jejich fotografie,“ prohlásil sám Navalnyj ve videu zveřejněném na YouTube. Operace podle něj mohla proběhnout jen s osobním souhlasem ruského prezidenta Vladimira Putina.

Hospoda pro nedotknutelné. Večírek, fólie v oknech a bezradnost policie

Penzion Bílý Mlýn v Liberci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Liberecká restaurace Bílý Mlýn má přes zákaz v době koronaviru otevřeno pro hosty. Na jídlo tam chodí místní smetánka....

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Příběh bosse Satana: podnikáním s auty a v erotice měl krýt kšefty s drogami

Zabavená  motorová vozidla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmatřicetiletého Rudolfa Ch. sledovalo sto padesát policistů a celníků rok a půl. Koncem ledna spadla klec - kromě...