Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

‚Zábavné čtení.‘ Lavrov odmítl výsledky vyšetřování Navalného otravy, poukázal na způsoby Západu

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. foto: Reuters

Záhřeb - Jako „zábavné čtení“ odmítl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov vyšetřování několika médií, která dospěla k závěru, že za otravou opozičního politika Alexeje Navalného byl tým ruské tajné služby FSB.
  16:03

„Už jsme si zvykli na to, že USA a další západní země prostě vznášejí v médiích další obvinění proti Rusku, ať jsou to hackeři, anebo senzace o dvojím či dokonce trojím otrávení Navalného,“ řekl Lavrov podle agentury Interfax na tiskové konferenci v Záhřebu během návštěvy Chorvatska.

Alexeje Navalného otrávila ruská tajná služba FSB, tvrdí investigativní web Bellingcat

„Všechno je to zábavné číst, ale způsob, jakým tyto novinky jsou předkládány vypovídá jen o jednom: u našich západních partnerů chybí jakékoliv etické normy a jakékoliv návyky normální diplomatické práce. Nepřejí si plnit mezinárodní právní normy, když řeč přijde na zjišťování faktů,“ prohlásil ruský ministr.

Lahev, ze které mohl být otráven Alexej Navlnyj.
Němečtí policisté hlídají vchod do nemocnice Charité, kde byl v sobotu ráno...

„Logika věci se zdá následující: prý jsme zjistili například nové skutečnosti, které odhalily německé tajné služby o otrávení Navalného, ale Moskva už dva dny mlčí. Když mlčí, tak to znamená, že nese vinu. Škodlivost takového přístupu je podle mne zřejmá každému příčetnému člověku,“ dodal.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tvrzení o několika pokusech o otrávení opozičního politika podle Interfaxu odmítl jako „falešné informace“ a také anglickým výrazem „bullshit“ (kecy).

Navalnyj v srpnu zkolaboval za letu ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Po nouzovém přistání byl hospitalizován v nemocnici v Omsku. Tamní lékaři otravu vyloučili. Po dvou dnech byl však Navalnyj na nátlak svých spolupracovníků a rodiny převezen v bezvědomí do Německa na kliniku Charité, kde mu byla diagnostikována závažná otrava.

Putin nevidí důvod, proč zahájit vyšetřování otravy Navalného. Vyčetl Západu, že neposkytl údaje k případu

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v říjnu potvrdila, že v krvi kritika Kremlu byla nalezena nervově paralytická látka typu novičok. Navalnyj se z otravy zotavuje, Moskva i přes výzvy ze zahraničí odmítla zahájit vyšetřování otravy.

Společné pátrání serverů The Insider a Bellingcat, německého časopisu Der Spiegel a televize CNN za účasti Navalného a jeho Fondu boje proti korupci (FBK) vedlo k odhalení identity osmi předpokládaných pachatelů opozičníkovy otravy. Jsou podle zmíněných médií spjati s ústavem kriminalistiky FSB, údajně řídícím tajnou laboratoř vyrábějící už od sovětských dob otravné látky a jedy.

Uvedený tým údajně už přinejmenším od začátku roku 2017 sledoval Navalného rodinu i jeho samého na cestách. Jeden z členů týmu se shodou okolností zapsal do stejného ubytovacího zařízení, které použil Navalnyj. Ten poprvé pohovořil o dvou případech, které mohly být předchozími pokusy o otravu. Jednou, letos v létě v Kaliningradu, se cítila přiotrávena Navalného manželka Julija.

Pátrání nicméně nezjistilo žádný přímý kontakt mezi zmíněnými agenty a opozičníkem, ani důkaz o činu či vydaném rozkazu, uvedla agentura AFP.

„Vím, kdo mě chtěl zabít, vím, kde bydlí, kde pracují, znám jejich pravá jména, jejich přezdívky a mám jejich fotografie,“ prohlásil sám Navalnyj ve videu zveřejněném na YouTube. Operace podle něj mohla proběhnout jen s osobním souhlasem ruského prezidenta Vladimira Putina.

Autor:

Většina vlád selže. Mladí se do deseti let chopí revoluce, soudí Cílek

Premium Václav Cílek, geolog a klimatolog, věří, že se blížíme k civilizačnímu zlomu. Ústí k němu nabalující se krize a vidina...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat