Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ministr obrany USA neohlášeně přijel do Iráku. Téma? Boj s džihádisty

Svět

  9:35aktualizováno  11:04
BAGDÁD - Americký ministr obrany Ashton Carter v pondělí dorazil na předem neohlášenou návštěvu Iráku, během které se setká s americkými vojenskými veliteli a iráckými představiteli a bude jednat o boji s Islámským státem (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Irácké armádě se s podporou spojenců podařilo nedávno dobýt klíčovou leteckou základnu Kajára poblíž města Mosul, které kontrolují islamisté.

Americký ministr obrany Ash Carter (uprostřed) v Kuvajtu. foto: Reuters

Carter se má setkat s iráckým premiérem Hajdarem Abádím a ministrem obrany Chálidem Ubajdím. V plánu je rovněž jednání s americkým generálem Seanem MacFarlandem z mezinárodní koalice, která se v Iráku podílí na boji proti IS.

Irákem otřásl další teror. Atentátníci Islámského státu zmasakrovali šíity

Dobytí vojenské základny Kajára, která se nachází 60 kilometrů jižně od Mosulu, oznámila irácká armáda v sobotu. Mosul je největším městem, které má Islámský stát dosud v rukou. Iráčtí vojáci se již několik měsíců připravují na jeho dobytí.

Podle Cartera pomohou Američané Iráčanům zřídit v Kajáře logistické centrum. Letecká základna „bude jedním z center, z něhož budou irácké bezpečnostní síly podporované námi podnikat operace“ směřující k získání kontroly nad Mosulem, dodal ministr obrany. Američtí poradci jsou rovněž připraveni doprovázet irácké jednotky, které se budou snažit město na severu Iráku obklíčit. Podle nejmenovaného amerického představitele již skupina vojáků USA v neděli dorazila na základnu v Kajáře, aby situaci na místě vyhodnotila.

Uprchlíci z Fallúdže v provizorním táboře pro běžence na okraji města.
Irácké bezpečnostní síly střílí na pozice IS ve městě Fallúdža.

Ještě před svým příjezdem do Bagdádu označil Carter dobytí Kajáry za strategické vítězství. I podle iráckého premiéra jde o klíčový krok v boji o Mosul. Obyvatelé Mosulu, druhého největšího města v zemi, se podle něj „mají připravit na osvobození oblasti“.

Americký prezident Barack Obama v dubnu povolil americkým vojákům pomáhat iráckým jednotkám poblíž bojových oblastí, nicméně nikoli na frontové linii. Předtím se mohli američtí poradci pohybovat většinou jen na velitelstvích.

Autor: