14. listopadu 2018 17:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ministr Petříček navštívil v Jeruzalémě Zeď nářků. Palestinci se zlobí

Ministr zahraničí Tomáš Petříček se svým palestinským protějškem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zahraničí Tomáš Petříček se svým palestinským protějškem. | foto: Reuters

Jeruzalém  Bývalý palestinský mírový vyjednávač a člen vedení Organizace pro osvobození Palestiny Saíb Irikát kritizoval úterní návštěvu českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka u jeruzalémské Zdi nářků. Informoval o tom ve středu list The Times of Israel. Podle Irikáta je to poprvé, co ministr zahraničí členské země Evropské unie přišel k této židovské památce, ležící ve východní části Jeruzaléma, v doprovodu izraelského diplomata. Ministra doprovodil izraelský velvyslanec v Praze Daniel Meron, který fotografie z návštěvy umístil na svůj twitterový účet.

Petříček krátce po příletu do Izraele navštívil památník obětí holokaustu Jad vašem a pak byl s Meronem u Zdi nářků.

Je povinností „třetích stran neuznávat nelegální situaci včetně nelegální izraelské anexe Jeruzaléma“ uvedl Irikát na twitteru. Návštěvou jeruzalémského Starého Města v doprovodu izraelského představitele podle něj Petříček tento princip porušil. Dodal, že Ramalláh očekává, že se Česko bude držet linie Evropské unie.

13.listopadu 2018 v 18:10, příspěvek archivován: 14.listopadu 2018 v 16:58

Pleased to accompany the Foreign Minister of the Czech Republic @TPetricek to the Kotel שמחתי ללוות את שר החוץ של צ׳כיה בביקור היום בכותל https://t.co/WIkOQ4hc6V

Staré Město je ve východní části Jeruzaléma, kterou Izrael obsadil a později v rozporu s mezinárodním právem anektoval. EU tento krok neuznává, píše jeruzalémský list. Politici unijních zemí proto podle listu do této části města v doprovodu izraelských zástupců nechodí, činí tak spíš v rámci soukromého programu.

Ministr se má sejít s premiérem Benjaminem Netanjahuem, zahájit 6. ročník Česko-izraelské fóra a navštívit Český dům, který oficiálně otevře při své pozdější návštěvě v listopadu prezident Miloš Zeman. Na ministrově programu je rovněž návštěva palestinské samosprávy a setkání s palestinským ministrem zahraničí Rijádem Málikím.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz