Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S ruskými představiteli jsem se kvůli volbám nesešel, tvrdí americký ministr spravedlnosti

Svět

  21:16aktualizováno  22:00
WASHINGTON - Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions se nikdy nesetkal s ruskými představiteli v souvislosti s loňskou volební kampaní v USA. Sessions to v úterý řekl v senátním výboru pro tajné služby, kde vypovídal v rámci vyšetřování údajných ruských zásahů do americké kampaně. Ministr zároveň odmítl tvrzení o své třetí utajené schůzce s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem, o které mluvil minulý týden před členy téhož výboru propuštěný ředitel FBI James Comey.

Devětašedesátiletý senátor za Alabamu Jeff Sessions, člen Republikánské strany. Dříve aktivně podporoval Bushovu administrativu. List National Journal jej v roce 2007 vyhodnotil jako „pátého nejkonzervativnějšího senátora“. foto: Lidovky.cz

„Nikdy jsem se nesetkal s žádným ruským nebo dalším cizím představitelem v souvislosti s prezidentskou kampaní v USA či jinde,“ prohlásil Sessions během své úvodní řeči před členy výboru. Připustil, že se loni dvakrát sešel s Kisljakem, popřel však, že by o tom lhal při svém lednovém nominačním vystoupení v Senátu, které předcházelo jeho schválení do funkce ministra.

Sessions stejně jako někteří další členové či spolupracovníci Trumpova volebního týmu čelí podezření, že se tajně snažil s ruskými představiteli dojednávat ovlivnění voleb v Trumpův prospěch. O ruských zásazích do voleb jsou přesvědčeny americké tajné služby, Moskva to odmítá.

Sessions rovněž prohlásil, že neměl žádný kontakt s nikým z ruských představitelů během loňské dubnové recepce v hotelu Mayflower, která navazovala na Trumpův první zásadnější zahraničněpolitický projev. Comey ve své výpovědi v Senátu naznačil, že se tehdejší alabamský senátor a Trumpův spolupracovník onoho večera sešel s ruským ambasadorem, což později nepřiznal.

Propuštění bývalého šéfa FBI Comeyho Sessions doporučil

Propuštění nyní již bývalého šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho Trumpovi Sessions prý doporučil na základě hodnotící zprávy svého náměstka.

Pozadí nečekaného květnového odvolání Comeyho vyvolává pochybnosti, v médiích se spekulovalo, že Sessions nemusel jeho propuštění doporučit, jak prezident Donald Trump tvrdil.

Odvolání Comeyho bylo nečekané vzhledem k načasování takového kroku. Trump nyní již bývalého šéfa ponechal ve funkci po svém lednovém převzetí moci a úřadu ho zbavil až počátkem května. Prezident tvrdí, že důvodem byla ztráta důvěry, média ale spekulují o možné snaze ovlivnit vyšetřování role Ruska během loňských prezidentských voleb v USA. Takové nařčení Bílý dům odmítá.

Sessions o veřejné zasedání požádal sám, protože „považoval za důležité, aby Američané slyšeli pravdu přímo od něho“.

Sessions senátorům také naznačil, že Comey porušil pravidla, když Trumpa opakovaně informoval o tom, že není vyšetřován v ruské kauze.

Sessions důvěřuje Muellerovi, politici varují před jeho odvoláním

Sessions má důvěru ve zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který rozplétá případ údajných ruských zásahů do loňské volební kampaně v USA. Prý nehodlá nijak zasahovat do Muellerovy práce. Americká média v úterý citovala jednoho z Trumpových blízkých přátel, podle něhož prezident zvažuje Muellerovo odvolání.

Bývalého šéfa FBI jmenovalo ministerstvo spravedlnosti zvláštním vyšetřovatelem s rozsáhlými pravomocemi, který může vyslýchat i samotného Trumpa. Jeden z vysoce postavených prezidentových přátel, šéf mediální firmy Newsmax Chris Ruddy v úterý prohlásil, že Trump zvažuje Muellerovo odvolání. Zpráva vzbudila poprask mezi americkými politiky, kteří vesměs prezidenta před podobným krokem varovali. Šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan či Sessionsův náměstek Rod Rosenstein shodně prohlásili, že pro odvolání Muellera není žádný důvod.

Sám Sessions senátorům řekl, že nebude v této věci podnikat žádné kroky, neboť se kvůli možnému střetu zájmů vzdal jakékoli účasti na vyšetřování ruské kauzy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat