9. července 2018 16:02, aktualizováno  16:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další oběť sporu o brexit. Ministr zahraničí Boris Johnson rezignoval

Boris Johnson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boris Johnson | foto: Reuters

LONDÝN Ministr zahraničí Velké Británie Boris Johnson v pondělí rezignoval. Následuje tak bývalého ministra pro brexit Davida Davise. Oba dva ministři odcházejí poté, co Mayová ve svém kabinetu stvrdila svou „měkčí“ strategii pro odcházení z Evropské unie.

„Dnes odpoledne přijala paní premiérka rezignaci Borise Johnsona jakožto ministra zahraničí. Jeho nástupce bude oznámen brzy. Paní premiérka děkuje Borisovi za jeho práci,“ sdělil v emailové podobě úřad premiérky. Podle Mayové se s Johnsonem neshodli na způsobu jak nejlépe uskutečnit výsledky referenda o vystoupení z EU. Mayová taktéž uvedla, že současné chování evropských vyjednavačů je nepřípustné a při současném kurzu hrozí, že k Brexitu dojde bez předchozí dohody mezi Británií a Unií.

Mayová řekla, že EU přišla už s dvěma návrhy podoby brexitu, které jsou ale pro Británii nepřijatelné. Upozornila, že žádný britský premiér by nemohl přijmout plán, který by oddělil Severní Irsko od zbytku Spojeného království.

Podle britských agentur zanechává odchod obou ministrů Mayovou ve zranitelné pozici, když nedokázala sjednotit své ministry v názoru na správnou brexitovou strategii. Mayové „měkčí“ strategie se nelíbí mnoha členům kabinetu, ohrožuje podle nich zájmy Británie.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson.
V obklopení novinářů ihned po příjezdu.

Boris Johnson byl už v minulosti některými poslanci konzervativní strany vyzván, aby ve vedení vlády vystřídal Theresu Mayovou. Svým odchodem by si tak mohl k případné vedoucí pozici ve straně pomoci.

Podle agentury Reuters může  Johnsonův odchod přidat na hlasitosti rebelů mezi poslanci konzervativců. Podle některých totiž porušila slib o „čistém rozchodu“ s EU. Nyní Mayová podle agentur čelí rozhodnutí zda se své strategie držet a doufat, že umlčí své kritiky, nebo ji ještě pozměnit.

Odchod Johnsona je již druhou ranou pro Mayové kabinet během čtyřiadvaceti hodin. Davise již během pondělí stihl nahradit Dominic Raab, potomek českých židovských uprchlíků.

Zadní vrátka zpět do Evropské unie?

Pro některé je britská vládní krize možným začátkem procesu, který povede ke zvrácení rozhodnutí Británie z Evropské unie odejít.

Ve svém tweetu to v reakci na Johnsonovu rezignaci naznačil předseda Evropské rady Donald Tusk. „ Politici přicházejí a odcházejí, ale problémy, které po sobě lidem zanechali, zůstávají. Mohu jedině litovat, že idea Brexitu neodešla společně s Davisem a Johnsonem. I když.... kdo ví?“ zaspekuloval si na sociální síti Tusk.

Lidovky.cz, Reuters

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz