Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ministři obrany V4 se dohodli na vytvoření další společné evropské bojové skupiny

vlajky v4 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy vlajky v4 | foto: Lidovky.cz

Tatranská Lomnica (Slovensko) Ministři obrany zemí visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Maďarsko a Polsko) V4 se v Tatranské Lomnici dohodli na vytvoření další evropské bojové skupiny V4, která by měla být schopna pohotovosti v prvním pololetí roku 2023. Informovalo o tom ve čtvrtek slovenské ministerstvo obrany.

Jedním z témat dvoudenního jednání ministrů obrany V4, které ve čtvrtek skončilo v Tatranské Lomnici, bylo zhodnocení stavu příprav na bojovou skupinu V4, která bude držet unijní pohotovost ve druhém pololetí příštího roku. Uvedl to slovenský ministr obrany Peter Gajdoš, jehož země nyní V4 předsedá.

„Naše společné rozhodnutí vybudovat další bojovou skupinu V4 ... je signálem, že jsme připraveni podílet se na budování silné, bezpečné a reakce schopné Evropy,“ řekl Gajdoš.

Ministři také na čtvrtečním jednání ladili stanoviska před úterní schůzkou s ostatními kolegy ze zemí EU v Bruselu. Francouzský prezident Emmanuel Macron před několika dny navrhl, aby Evropa vybudovala „skutečnou evropskou armádu“ a nebyla jen závislá na Spojených státech.

Bojové uskupení EU je vojenskou jednotkou, kterou má k dispozici vedení Evropské unie. Na vytvoření takzvané EU Battlegroup se vždy dohodne několik evropských států. Jednotlivá uskupení se střídají v pohotovosti po šesti měsících a EU je může v případě potřeby nasadit kdekoli do 6000 kilometrů od Bruselu. Tento formát evropské obrany existuje od roku 2007, dosud tyto skupiny nebyly reálně nasazeny.

Na vytvoření první evropské bojové skupiny se země V4 dohodly v roce 2013, půlroční pohotovost drželo toto uskupení poprvé od ledna 2016. Visegrádskou pohotovost v rámci EU tehdy drželo asi 3700 vojáků z Polska, České republiky, Maďarska a Slovenska. ČR vytvořila první BG v roce 2009 se Slovenskem, posléze se čeští vojáci zapojili do dalších evropských bojových skupin složených z různých zemí unie.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...