Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Putin a Trump se na summitu APEC dohodli o Sýrii. Transpacifický pakt pokračuje

Svět

  7:32aktualizováno  9:36
DANANG (Vietnam) - Ministři obchodu 11 zemí z oblasti Asie a Pacifiku v sobotu podle agentury AP oznámili, že dosáhli dohody o pokračování Transpacifického partnerství (TPP). Smlouva o vzájemném volném obchodu byla ohrožena poté, co se z ní letos stáhly Spojené státy. Na summitu ve Vietnamu spolu jednali také Donald Trump a Vladimir Putin. Dospěli k dohodě ohledně situace v Sýrii.

Japonský ministr hospodářství Tošimicu Motegi na summitu APEC v Danangu. foto: Reuters

Ministři jedenáctky se sešli na okraj summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), který se koná ve vietnamském přístavu Danang. V prohlášení vydaném v sobotních časných ranních hodinách sdělili, že bylo dosaženo shody na „stěžejních prvcích“ smlouvy.

Podle agentury Reuters vejde smlouva, označovaná nově zkratkou CPTPP (Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership) v platnost, až ji ratifikuje šest z 11 členů.

Trump podepsal dekret o formálním odchodu USA z Transpacifického paktu

Japonský ministr hospodářství Tošimicu Motegi uvedl, že z původního dokumentu bylo vypuštěno 20 sporných klauzulí, aby bylo možné dosáhnout kompromisu. Plán měl být původně schválen již v pátek, mezi účastnickými zeměmi ale panovaly blíže neupřesněné rozpory.

Trump od dohody ustoupil v lednu

Motegi také vyjádřil naději, že pokrok v jednání mezi účastnickými státy přispěje k tomu, aby se k dohodě vrátily také Spojené státy.

Příkaz o odstoupení USA od Transpacifické smlouvy (TPP) podepsal v lednu americký prezident Donald Trump. Smlouvu uzavřela předchozí americká administrativa prezidenta Baracka Obamy, ale Kongres USA ji neratifikoval.

Trump v pátek na summitu řekl, že mnohostranné dohody „svazují jeho zemi ruce“ a nutí ji „vzdát se své suverenity“. Americký prezident prohlásil, že preferuje bilaterální dohody, které jsou založené na vzájemném respektu a znamenají zisk pro obě strany. Zdůraznil také, že Spojené státy již nebudou tolerovat nepoctivé obchodní praktiky a nenechají se v obchodních vztazích dále zneužívat.

Putin a Trump se dohodli ohledně Sýrie

Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin také po krátkém setkání na okraj summitu schválili společné prohlášení o Sýrii Podle agentury TASS to v sobotu oznámil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Jak ukázaly televizní záběry, Putin a Trump spolu pohovořili, když se šli postavit k pořízení tradiční skupinové fotografie v Danangu. Přestože Bílý dům informoval, že nebylo na programu žádné oficiální setkání, oba si také potřásli rukama u příležitosti večeře v pátek večer a opět na začátku hlavního setkání nejvyšších představitelů zemí APEC, upozornila agentura Reuters.

Japonský ministr zahraničí Tošimicu Motegi na summitu ve vietnamském Danangu.

Prohlášení k Sýrii v sobotu dohodli ministři zahraničí Ruska Sergej Lavrov a USA Rex Tillerson. Text byl speciálně připraven v Danangu, upozornil Peskov.

Stojí v něm, že se prezidenti shodují, že syrský konflikt nemá vojenské řešení a že jak Rusku, tak USA jde o porážku Islámského státu (IS) v Sýrii. Vyzývají všechny strany konfliktu, aby se aktivně zapojily do politických jednání, jež se konají v Ženevě pod patronací OSN. Jejich další kolo je naplánováno na 28. listopad.

USA i Rusko uznávají nezávislost Sýrie

V dokumentu dále stojí, že jak Rusko, tak USA budou uznávat svrchovanost Sýrie, její nezávislost, jednotu a sekulární charakter. Oba prezidenti podle dokumentu vzali v potaz nedávné prohlášení syrského prezidenta Bašára Asada, který řekl, že se chce podílet na ženevských jednáních, ústavní reformě a přípravě voleb. Dále také prezidenti vyzvali ostatní státy, aby zvýšily humanitární pomoc Sýrii.

Syrská armáda dobyla poslední baštu IS v Sýrii, oznámil Damašek

Rusko a a USA mají v Sýrii své vojáky a v prohlášení stojí, že se prezidenti dohodli na zachování současných komunikačních kanálů, jež zabraňují nechtěným incidentům.

Rusko spolu s Íránem a Tureckem pořádá paralelní jednání o Sýrii v Astaně. Původně se hovořilo o tom, že se osmé kolo těchto rozhovorů bude konat 18. listopadu, Lavrov v sobotu řekl, že se o termínu ještě nerozhodlo. V Astaně se rozhoduje spíše o technických a vojenských otázkách, byla na nich například dohodnuta lokální příměří pro některé syrské oblasti.

Islámský stát vytlačili z posledního většího města

Agentura AP v pátek informovala, že Spojené státy a Rusko se blíží dohodě o vyřešení války v Sýrii vzhledem k úspěchu boje proti IS.

Syrská armáda se spojenci, k nimž patří Rusko, tento týden IS vytlačila z posledního většího města, pohraničního Búkamálu. Boj proti IS přestává být proto prioritou a důraz se přesouvá na konflikt mezi povstalci a prezidentem Bašárem Asadem.

AP uvedla, že porážka IS znamená pro USA a Rusko ztrátu společného nepřítele. Obě země teď budou podle agentury působit na opačných stranách civilního konfliktu, Rusko jako Asadova opora, Spojené státy jako záštita Asadových protivníků.

Co je Transpacifické partnerství?

K dohodě (TPP) dospěly Spojené státy, Japonsko a dalších deset významných zemí kolem Tichého oceánu v říjnu 2015 v Atlantě.

Čína, která má druhou největší ekonomiku na světě, součástí dohody není.

Dohoda TPP měla omezením či odstraněním cel a dalších obchodních překážek uvolnit vzájemný obchod a stanovit společné standardy v mnoha oblastech, od práv zaměstnanců až po ochranu životního prostředí.

Signatáři se například zavázali k dodržování Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy divoké flory a fauny (CITES), která přísně zakazuje obchod s ohroženými druhy zvířat nebo rostlin.

Smlouva TPP je ovšem podle Trumpa pro USA nevýhodná a nový americký prezident prosazuje podle něj spravedlivější bilaterální dohody.

Proti TPP se předloni postavila také například Světová zdravotnická organizace (WHO), která se obávala, že dohoda ohrozí kvůli přísným patentovým právům dostupnost zdravotnické péče a léků.

Dohoda zahrnula asi 40 procent světové ekonomiky (podíl USA, které mají así čtvrtinový podíl na světovém HDP, byl ale majoritní) a třetinu světového obchodu, jednalo se o ní pět let.

Také jednání o TTIP (Transatlantické obchodní a investiční partnerství) trvá už řadu let, dohoda by měla odstranit byrokracii, cla a další omezení v obchodu mezi EU a USA.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!