Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Unie přehlasovala Česko a spol. Ministři vnitra schválili kvóty pro rozdělení 120 tisíc uprchlíků

Ministři vnitra Maďarska, Francie a Belgie na schůzce v Bruselu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministři vnitra Maďarska, Francie a Belgie na schůzce v Bruselu | foto: Reuters

BRUSEL Ministři vnitra států Evropské unie dnes většinou hlasů schválili kvóty pro rozdělení uprchlíků mezi unijními zeměmi. Ministr Milan Chovanec na twitteru oznámil, že proti bylo Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko, zatímco Finsko se zdrželo.

Český ministr vnitra Milan Chovanec rozhodnutí členských zemí před novináři označil za prohru zdravého rozumu.

Podle Jeana Asselborna, ministra zahraničí a pro migraci Lucemburska, tedy nynější předsednické země EU, by i nyní předsednictví upřednostnilo shodu všech zemí. Asselborn ale zdůraznil, že většina, která dnes návrh podpořila, je daleko větší, než požadují evropské smlouvy.

Fico: Výsledek nebudeme respektovat

Slovensko podle premiéra Roberta Fica nebude respektovat rozhodnutí o zavedení povinných kvót na přerozdělení migrantů a země je v této otázce připravena vstoupit do právního sporu s Bruselem.

Fico to řekl před poslanci slovenského parlamentu. Zároveň kritizoval rozhodnutí ministrů vnitra států Evropské unie, kteří většinou hlasů schválili kvóty pro rozdělení uprchlíků.

Ve středu se bude tématem migrační či uprchlické krize zabývat také unijní summit, otázku přerozdělování uprchlíků by ale po dnešním vývoji už nejspíš řešit neměl.

„Jsme v krizové situaci. EU bývá obviňována, že v krizi nereaguje dost rychle, proto jsme dnes toto rozhodnutí museli přijmout. Kdybychom to neudělali, byla by Evropa ještě více rozdělena a její věrohodnost ještě více podkopána,“ prohlásil Asselborn na tiskové konferenci. Zdůraznil, že právo na azyl je jednou ze společných hodnot unie.

Podle analytičky Andreiy Ghimisové z bruselského Střediska evropské politiky (EPC) může přijetí podobně závažného rozhodnutí jen kvalifikovanou většinou a ne konsensuálně velmi poškodit soudržnost a dialog mezi zeměmi Evropské unie. „Rozhodování o počtech žadatelů o azyl, které chtějí přemístit, je pro tyto země velmi citlivá otázka, jde k jádru jejich suverenity,“ připomněla.

Rozhodnutí ministrů uvítala Evropská komise. Připomněla, že potřebný souhlas s přesunem celkem 160 tisíc uprchlíků uvnitř EU už dal i Evropský parlament, a tak je možné s věcí začít. Kromě 120 tisíc migrantů, o jejichž přemístění ministři jednali dnes, se summit EU již v červnu dohodl, že země EU převezmou od Itálie a Řecka 40 tisíc Syřanů a Eritrejců.

Hollande a Merkelová vyzývají k jednotě Evropy. Ministři se dle nich zachovali zodpovědně

Podle Hollandea EU přijetím kvót dostála své odpovědnosti. "Evropa přijala svou odpovědnost" vůči uprchlíkům, prohlásil Hollande. Evropa je podle něj schopna uprchlíky přijímat, ale "s podmínkami a pravidly".

  • "Všechny země by měly dodržet závazky, které přijaly. Některé nehlasovaly, ale to je pravidlo kvalifikované většiny. To znamená, že i ti, kteří hlasovali proti, by měli přijatou dohodu naplnit," dodal.
  • Hollande také pohrozil, že případné neplnění dnešní dohody bude mít pro příslušné země důsledky. "Sankce existují," zdůraznil Hollande. "Takže tyto země se vystaví situaci, kdy by mohlo být zastaveno to, co dostávají. Nemůžete žádat Evropu o podporu a zdráhat se, když Evropa žádá solidaritu“.

Obecněji se k řešení uprchlické krize vyslovila německá kancléřka Merkelová, která Evropu vyzvala k soudržnému konání.

  • "Kdo utíká před válkou a politickým pronásledováním, může v Evropě najít útočiště - říkám v Evropě," zdůraznila Merkelová.
  • "Čím více budeme táhnout za jeden provaz, tím rychleji to dokážeme," dodala kancléřka.

Lucemburský ministr Asselborn nemá pochyby, že státy, které se dnes postavily proti a v debatě formulovaly své „legitimní úhly pohledu“ na problematiku, splní své právní závazky plynoucí z rozhodnutí.

„Nedáme si vnutit žádné pevné kvóty na základě tohoto rozhodnutí,“ řekl ale přímo v Bruselu novinářům po hlasování slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.

S ostatními členy takzvané visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) nakonec proti návrhu na rozdělení uprchlíků nehlasovalo Polsko. Varšava přitom v minulých dnech sdílela názor ostatních visegrádských zemí, že povinné kvóty nejsou řešením nynější migrační krize.

Český ministr po schůzce řekl, že polskému postupu nerozumí. „Dohoda premiérů byla jednoznačná, že budeme postupovat společně,“ uvedl. Pro dnešek to podle něj znamenalo „krátkodobý konec Visegrádu“.

Proč Polsko hlasovalo proti většině Visegrádské čtyřky

Pro Polsko, jež hlasovalo pro kvóty, byla důležitější solidarita s uprchlíky a s Evropou. S V4 to bývalo různé, řekla polská ministryně vnitra.

Podle Chovance dnes Česko předložilo svůj doplňující text, ve kterém vysvětluje, proč hlasovalo proti a jaké problémy v kvótovém systému vidí.

„Neřešíme otázky, které by problém řešit mohly - návratovou politiku, ochranu hranice, pomoc v zemích, odkud migranti přicházejí,“ vypočetl Chovanec. Kvóty podle jeho názoru mohou být navíc pobídkou pro další lidi, aby se vydali na cestu do Evropy.

Praha předložila Evropské komisi deset otázek, jednou z nich je právní forma nynějšího rozhodnutí. Pokud bude odpověď znít, že se jedná o legislativní opatření, je podle ministra možné zvážit i žalobu.

Slovenský ministr Kaliňák míní, že jeho kolegové z většiny zemí unie dnes neposlouchali racionální argumenty.

Členské země se tedy fakticky dohodly na nástroji, který umožní v příštích dvou letech mimořádně přemístit z Řecka a Itálie celkem 120 tisíc Syřanů, Iráčanů a Eritrejců, u nichž je velká pravděpodobnost na udělení azylu. Účast v mechanismu jako migrací zasažená země odmítla Budapešť.

Evropská komise bude vývoj sledovat a po roce může navrhnout změny v rozhodnutí tak, aby lépe odpovídalo skutečné situaci.

Počty přidělených pro jednotlivé státy zůstávají, jak je navrhla Evropská komise, uvedl Asselborn, ovšem s drobnými úpravami souvisejícími s maďarským odmítnutím mít z věci prospěch.

Kolik z Řecka a Itálie

Pro Česko by to podle dostupných informací znamenalo převzetí 1215 osob z Řecka a 376 z Itálie, celkem tedy 1591 uprchlíků.

Asselborn večer také zdůraznil, že distribuční klíč navržený komisí - tedy ony „kvóty“ jako takové - součástí právního textu už nejsou. Uvedl též, že v budoucnu komise navrhne trvalý mechanismus přemísťování žadatelů o azyl z migrací zasažených zemí.

Celkem 54 tisíc míst určených v programu původně pro Maďarsko bude proporčně rozděleno mezi Itálii a Řecko a pokud komise navrhne změny, půjde právě o část z tohoto počtu.

Ve výjimečných situacích může dát členská země najevo, že dočasně nemůže uprchlíky přijímat. Evropská exekutiva pak bude moci navrhnout dočasné omezení přesenů migrantůí, které ovšem nesmí přesáhnout 30 procent počtu přidělených osob a období 12 měsíců.

Ostatní návrhy Evropské komise k řešení migrační krize, které se týkají například seznamu bezpečných zemí, posílení ochrany hranic EU či zřízení míst k rychlejší registraci žadatelů o azyl, má projednávat další schůzka ministrů vnitra plánovaná na 8. října.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!