Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Minulo nás pět lodí, než dorazil Aquarius. Záchranářská plavidla už nám nepomáhají, tvrdí uprchlíci

Loď Aquarius. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loď Aquarius. | foto: Reuters

ŘÍM Uprchlíci z lodi směřující z Afriky do Evropy vypověděli, že jejich člun minulo několik záchranářských plavidel, ale žádné se nepokusilo jim pomoci, dokud se neobjevila loď Aquarius. Informovala o tom v neděli francouzsko-německá charitativní organizace SOS Méditerranée, která Aquarius provozuje společně s Lékaři bez hranic (MSF). Organizace v neděli vyzvaly evropské vlády, aby oznámily posádce, kde může s více než stovkou migrantů bezpečně zakotvit, napsala agentura Reuters.

Aquarius je aktuálně na své letošní desáté misi ve Středozemním moři. V pátek nedaleko libyjských břehů vzala na palubu 141 migrantů ze dvou dřevěných člunů. SOS Méditerranée a MSF obvinily libyjskou pobřežní stráž z hazardování s jejich životy, když posádku lodi neinformovala o blízkosti člunů v ohrožení.

Organizace také uvedly, že jiné lodě v oblasti patrně migranty ignorovaly. Uprchlíci údajně vypověděli, že jejich člun minulo pět různých lodí, ale pomoc nenabídly. Neochotu záchranářských lodí přičítá SOS Méditerranée tomu, že Itálie a Malta v minulých týdnech odmítly záchranářským lodím povolení vplout do jejich přístavů. Posádky záchranářských plavidel prý nyní váhají s poskytnutím pomoci, protože nechtějí riskovat, že běženci na jejich palubách uváznou a posádky je nebudou moci dopravit do bezpečí.

Mezi asi 625 migranty jsou děti, nezletilí, několik těhotných žen. Někteří...
Shromáždění zástupců radikálního hnutí Tálibán a afghánských vojáků.

Právě do takové situace se dostala v červnu loď Aquarius, když převážela více než 600 běženců a Itálie i Malta jí uzavřely přístavy. Po devíti dnech dostala povolení zakotvit ve Španělsku. Nyní podle reportéra Reuters na palubě lodi nastalo něco podobného. Malta přijetí Aquariusu odmítla bezprostředně po poslední záchranné operaci, Itálie vyjádřila stejné stanovisko během víkendu.

„Nejdůležitější je, aby byli přeživší bezodkladně dopraveni na bezpečné místo, kde budou uspokojeny jejich základní potřeby a kde budou ochránění před zneužíváním,“ řekl koordinátor pátracích a záchranných operací SOS Méditerranée Nick Romaniuk.

Počet migrantů vyrážejících z nestabilní severoafrické Libye v posledních měsících výrazně klesl. Nejvíce migrantů letos směřuje do Španělska, kam jich podle aktuálních čísel Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo od 1. ledna přes 24.600. Do Itálie, která od roku 2014 přijala přes 650.000 migrantů, se jich dostalo téměř 19.000. Ve snaze překonat Středozemní moře už letos 1524 lidí zahynulo nebo je nezvěstných.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...