23. července 2019 19:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Minulý týden jsme nejspíš sestřelili dva íránské drony, prohlásil americký oblastní velitel

Velitel amerických sil na Blízkém východě a v severní Africe Kenneth McKenzie... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velitel amerických sil na Blízkém východě a v severní Africe Kenneth McKenzie... | foto: Reuters

Teherán/Washington Posádka lodi amerického námořnictva v Perském zálivu minulý čtvrtek nesestřelila jeden, ale zřejmě dva bezpilotní íránské stroje. V rozhovoru se stanicí CBS to při své návštěvě v Sýrii řekl velitel amerických sil na Blízkém východě a v severní Africe Kenneth McKenzie.

Sestřelení prvního dronu minulý týden oznámil prezident Donald Trump, ale Írán to popřel s tím, že o žádný dron nepřišel a že si Američané sestřelili asi stroj vlastní.

„Byla to jako vždy takticky složitá situace. Myslíme si, že byly s úspěchem zaměřeny dva drony. Jsme si jisti, že jeden jsme zničili, a je možné, že jsme sestřelili i ten druhý,“ řekl generál McKenzie, který tento týden navštívil na severovýchodě Sýrie členy arabsko-kurdské koalice, která pomohla porazit Islámský stát.

Trump minulý týden popření sestřelu dronu nepřijal, avšak Pentagon neposkytl žádnou fotografickou dokumentaci o incidentu.

V Perském zálivu přibývá v minulých týdnech bezpečnostních incidentů, útoků na tankery i na bezpilotní stroje. Íránské revoluční gardy sestřelily americký dron 20. června, podle Íránu byl nad územím Íránu, podle USA v mezinárodním vzdušném prostoru.

Krize souvisí s loňským vypovězením mezinárodní dohody o íránském jaderném programu ze strany USA, které potom obnovily protiíránské sankce.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!