Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Míří žaloba na Pfizer. Firma poslala málo dávek vakcíny a Italové tak nestíhají druhé kolo očkování

Vakcína od společnosti Pfizer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína od společnosti Pfizer. | foto: Reuters

ŘÍM Italská vláda ve středu dala pokyn svému právnímu oddělení, aby zvážilo právní kroky, a to včetně žaloby, proti společnosti Pfizer. Důvodem jsou očekávané nižší dodávky vakcíny proti covidu-19, napsala agentura ANSA. Úřady se obávají, že nebudou mít dostatek přípravků pro druhé kolo očkování.

„Zhodnotíme, jaké právní kroky podniknout na ochranu italských občanů a jejich zdraví, a to ve všech možných občanskoprávních i trestněprávních instancích,“ uvedl ministr pro místní záležitosti Francesco Boccia.

Itálie dosud obdržela zhruba 1,5 milionu dávek vakcín, z nichž podle údajů lékového regulátora AIFA použila 1,23 milionu. Díky tomu bylo naočkováno zhruba 750 000 lékařů a zdravotních sester, kteří byli v první prioritní skupině. Očkování v současné fázi dostávají také klienti pečovatelských domů a senioři ve věku 80 a více let.

Itálie ve středu dostala od společnosti Pfizer týdenní dodávku 330 000 dávek vakcíny proti covidu-19. To je o 29 procent méně, než kolik uváděly původní předpoklady. Sníženou dodávku čeká Řím také příští týden. V menší míře Itálie dostává přípravky také od společnosti Moderna.

Kvůli částečnému výpadku dodávek se italské ministerstvo zdravotnictví obává, že země nebude mít dostatek dávek na druhé kolo očkování. Ministerstvo tak vyzvalo jednotlivé regiony k solidaritě a sdílení zatím nespotřebovaných přípravků.

Itálie v úterý zaznamenala zhruba 10 500 nových případů infekce koronavirem a 603 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 za posledních 24 hodin. Od loňského února se v Itálii nakazilo koronavirem 2,4 milionu lidí, z nichž zemřelo 83 157 osob. Italské údaje v poměru k počtu obyvatel, kterých je 60 milionů, patří k nejvyšším v Evropě i na světě.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...