Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Místo pro nacistické dělníky. Na Rujáně se prodávají byty v Hitlerově obřím komplexu

V nacistickém komplexu Prora na ostrově Rujána rychle pokračuje rekonstrukce v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V nacistickém komplexu Prora na ostrově Rujána rychle pokračuje rekonstrukce v... | foto: ČTK

RUJÁNA/PRAHA Tři roky před tím, než nacistické Německo v září 1939 vtrhlo do Polska, jednou z hlavních priorit Adolfa Hitlera bylo vybudovat pro německé dělníky největší turistický komplex na světě. Skoro pětikilometrový pás budov zvaný Prora na ostrově Rujána u pobřeží Baltského moře nebyl nikdy kompletně dostaven, dnes se v něm však prodávají luxusní apartmány až za 725 tisíc dolarů (asi 16,5 milionu korun).

V nacistických plánech bylo ubytovávat v Proře až 20 tisíc lidí najednou. Dovolená v komplexu měla být odměnou za tvrdou práci dělníků, kteří v těžkém průmyslu téměř nedostávali oddech. Podle historika Rogera Moorhouse měl být prázdninový resort pomyslným cukrem, který by doplňoval bič ztělesňovaný gestapem. Hitler si tím podle něj chtěl získat na svou stranu německý lid.

Ještě v roce 1936 převládal v Německu pocit sounáležitosti, který v lidech vyvolala příkoří, jež na ně byla uvalena po prohře v první světové válce. „Nacistická vize nebyla jen policejní stát, viděli naději pro lepší život Němců. Proto vůbec k budování Prory přistoupili,“ řekl Moorhouse serveru Business Insider.

Následující tři roky na komplexu pracovalo více než 9 tisíc dělníků. Z cihel a betonu dokázali vybudovat kostru soustavy budov dlouhé asi 4,3 kilometru. Plány na Proru nebyly zrovna praktické, ale to nahrazovalo jejich megalomanství. „Je to příliš velké. Ale měla to být jedna z nejimpozantnějších struktur tohoto typu na světě,“ vysvětlil Moorhouse.

V nacistickém komplexu Prora na ostrově Rujána rychle pokračuje rekonstrukce v...
Hitler chtěl vybudovat pro německé dělníky největší turistický komplex na světě

Jenže přišla druhá světová válka a budování Prory bylo zastaveno, prostředky bylo potřeba vynaložit na válečnou mašinerii. Dělníci se museli přesunout zpět do továren, pro armádu byly důležitější dobyvačné operace.

Nesplněný nacistický sen

Z Prory zbyla ve většině pouze kostra, nesplněný nacistický sen. Až v roce 2013 koupila developerská firma Metropole Marketing práva na rekonstrukci komplexu dlouho ležícího ladem. Začala na místě budovat luxusní letní apartmány i byty na celý rok. Německá společnost využívá pro své účely osm bloků z celé struktury.

Ačkoliv práce mají být kompletně dokončeny až v roce 2022. Metropole už začala apartmány zájemcům prodávat s předstihem. Ceny se pohybují od 400 tisíc do 725 tisíc dolarů (asi 9 až 16,5 milionů korun), podle toho, jak velký prostor noví obyvatelé potřebují.

Nehledě na konečnou cenu, všechny budovy a jejich součásti budou v moderním designu, se skleněnými výtahy, vyhřívanými podlahami. Obsahovat mají i prádelny určené pro permanentní obyvatele. V komplexu budou k dispozici i soukromé lázně, bazény a velké zahrady.

Historik Moorhouse přesto pochybuje, že se budou do koupě bytů lidé hrnout, kvůli vzdálenosti komplexu od velkých německých měst a především kvůli historii celého projektu.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku
Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku

Vyzkoušeli jsme kosmetickou značku sebamed na naše citlivé a suché pokožky. Naše Hanka otestovala řadu BABY s malou Emičkou, do testování se však...