10. listopadu 2018 18:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejmladší kongresmanka v historii má problém. Newyorská exbarmanka nemá na bydlení ve Washingtonu

Nejmladší kongresmanka v historii Alexandria Ocasio-Cortezová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejmladší kongresmanka v historii Alexandria Ocasio-Cortezová. | foto: ČTK/AP

Washinghton  Nejmladší žena zvolená do Kongresu má nepříjemný problém, nemůže si zatím dovolit nájem v hlavním městě USA a s novou prací Alexandria Ocasio-Cortezová začíná až v lednu.

The New York Times sdělila, že na svoji první výplatu teprve čeká, aby si vůbec mohla dovolit pronajmout byt ve Washinghtonu DC.  Devětadvacetiletou demokratku Alexandriu Ocasio-Cortezovou lidé na sociálních sítích trefně přezdívají kongresmanka mileniálka.

Nicméně Ed Henry z Fox News 29letou kongresmenku nařknul z nepravdy, když poukázal na to, že v časopise měla šaty za několik tisíc dolarů. Ocasio- Cortezová reagovala, že šaty byly jen vypůjčené na focení. Kongresmenka má na Twitteru poměrně velkou podporu a lidé jí prokazují svou empatii.

Ocasio-Cortezová se stane nejmladší demokratkou v Kongresu.

Ocasio-Cortezová se stane nejmladší členkou Kongresu.

Žena byla po kampani zaměřené na chudobu, nerovnost a imigraci zvolena do 14. kongresového obvodu v New Yorku. Při zveřejnění jejich ročních příjmů v rámci kampaně se ukázalo, že za minulý rok si vydělala kolem 26 500 dolarů (přibližně 605 000 korun) jako barmanka.

08.listopadu 2018 v 18:44, příspěvek archivován: 10.listopadu 2018 v 16:40

There are many little ways in which our electoral system isn’t even designed (nor prepared) for working-class people to lead. This is one of them (don’t worry btw - we’re working it out!) ⬇️ https://t.co/PEQ5ccSDSO

Skrze svoji prekérní situaci upozorňuje na nedostatky volebního systému, který očividně není navržen pro normálně pracující lidi středních tříd. Na svém Twitteru zároveň uklidnila svoje čtenáře, že situaci nějak vyřeší.

Přibližný plat člena Kongresu se pohybuje okolo 174 000 dolarů (necelé čtyři miliony korun) ročně. Nicméně si musí zajistit také bydliště poblíž pracoviště, ve Washinghtonu DC žádná levná záležitost.

Přes kontroverzi celé situace se nejedná o příliš zvláštní případ. Například americký republikán Paul Ryan sám přiznal, že vlivem nedostupných washinghtonských podnájmů byl nucen spát roky v kanceláři na gauči. V květnu byl proto ve sněmovně nastolen návrh na podporu zákonodárců, kteří musí kvůli zaměstnání žít ve Washinghtonu DC.

09.listopadu 2018 v 03:12, příspěvek archivován: 10.listopadu 2018 v 16:42

@Ocasio2018 not being able to afford #DC rent is the most millennial thing ever and I honestly vibe with it! Also goes to show how divorced the system/most elected officials are from normal people that a normal person can't readily begin to serve without starting out wealthy.

Sdílené bydlení několika demokratů včetně Richarda Durbina a Charlese Schumera dokonce v roce 2013 inspirovalo americký kanál Alpha House k natočení společného života čtyř spolubydlících politiků. Ocasio-Cortez si už kvůli svým problémům vysloužila přezdívku The Millenial Congresswoman.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz