Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prodemokratičtí vůdci prorazili do hongkongského parlamentu. Chtějí blokovat změny zákonů

Studentský vůdce Nathan Law ze strany Demosisto oslavuje zisk místa v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studentský vůdce Nathan Law ze strany Demosisto oslavuje zisk místa v... | foto: Reuters

HONGKONG Mladí hongkongští vůdci demonstrací, kteří požadují menší závislost Hongkongu na Číně, získali v nedělních volbách křesla v parlamentu. Vyplývá to z předběžných výsledků, které v pondělí zveřejnily hongkongské úřady. Většinu v Zákonodárné radě budou mít nadále propekingští politici. Hongkongská prodemokratická opozice si ale udržela klíčovou třetinu mandátů, která jí umožňuje blokovat některé zákony, napsala agentura Reuters.

Čínská vláda v reakci uvedla, že nesouhlasí s úsilím jistých kandidátů a organizací, které se zúčastnily hongkongských voleb, propagovat nezávislost Hongkongu.

Hlasování bylo označováno za nejdůležitější od roku 1997, kdy správu nad někdejší britskou kolonií převzala čínská vláda. Byly to první volby od předloňských prodemokratických demonstrací, které v době svého vrcholu přitáhly do ulic na 100.000 lidí.

Obyvatelé Hongkongu ve volbách vybírali 40 zástupců do 70členné rady. O zbylých 30 křeslech rozhodují místní zájmové skupiny, které jsou většinou nakloněny užší spolupráci s Pekingem.

Prodemokratická opozice potřebovala ve volbách získat nejméně 24 ze 70 parlamentních míst, aby mohla blokovat změny zákonů, s nimiž nesouhlasí. Oficiální výsledky z většiny okrsků ukázaly, že prodemokratický tábor bude mít nejméně 27 zástupců v parlamentu, napsala agentura AP.

V hongkongském parlamentu usedne také několik kandidátů z řad studentských vůdců protestů. Asi nejznámější je Nathan Law ze strany Demosisto, kterou letos založil další známý mladý prodemokratický aktivista Joshua Wong. Prodemokratičtí aktivisté prosazují větší autonomii Hongkongu, či dokonce jeho nezávislost.

Eddie Chu Hoi-dick se neubránil slzám poté, co zjistil, že bude moct za...
Radikální demokratičtí aktivisté ze strany Youngspiration křičí slogany poté,...

„Myslím si, že obyvatelé Hongkongu skutečně chtějí změnu,“ prohlásil třiadvacetiletý Nathan Law po zveřejnění dílčích výsledků. Zároveň ale varoval, že prodemokratický tábor „musí být ve svém boji proti (čínské) komunistické straně jednotný“.

Konečné výsledky hlasování mají být známy v průběhu dneška. Sčítání se zpozdilo mimo jiné kvůli rekordní volební účasti. K urnám přišlo 58 procent ze 3,8 milionu registrovaných voličů. V roce 2008 to bylo 45,2 procenta, uvedl zpravodajský server BBC News.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč