Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mládí proti kapitalismu i zklamání Fillonem. Jak budou hlasovat Francouzi?

Francouzské registrační karty k volbách - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzské registrační karty k volbách - ilustrační | foto: Reuters

LYON/PRAHA „Kdybych měl hlasovat jen podle svého názoru, tak dám hlas antikapitalistické straně Philippa Poutou, nebo bych nevolil vůbec,“ řekl pro server Lidovky.cz student SciencesPo Lyon Robin Purgus. Francie bude v neděli hlasovat v prvním kole prezidentské volby a vybere dva finalisty, kteří se utkají 7. května o post prezidenta Francie. Už ve čtvrtek v podvečer se uskuteční poslední televizní debata všech kandidátů.

„Jsem antikapitalista a je podle mě důležité vědět kam v systému patříme. Ta pravá politika se dělá každý den v životě, lidmi na ulici, v asociacích a není jen o tom, kdo nás povede dalších pět let,“ dodává Purgus. Nakonec bude volit krajně levicového kandidáta Jean-Luca Mélenchona. Ačkoliv není jediným představitelem antikapitalistického hnutí, podle studenta prestižní francouzské vysoké školy má z nich Mélenchon šanci zvítězit, jako jedinný.

Prezidentský kandidát francouzské krajní levice Jean-Luc Mélenchon.

Prezidentský kandidát francouzské krajní levice Jean-Luc Mélenchon.

V průzkumech je Mélenchon považován za jednoho ze čtyř hlavních kandidátů na francouzského prezidenta. Společně s ním i Emmanuel Macron, Marine LePenová a François Fillon. Rozdíl mezi nimi je podle posledních průzkumů maximálně dvě procenta.

„Myslím, že dominující třída by se měla maximálně snažit zlepšit podmínky pro ty, kterým dominují,“ říká Purgus. „A v těchto volbách je to Mélenchon, který tento směr představuje.“ Student ho tak bude volit, ikdyž s ním nesouhlasí ve všem.

Levicového kandidáta bude volit i o pár let starší Melvi Richou. Mélenchon, který se zaměřuje se na nerovnost ve společnosti, podle něj přináší naději. „Myslím, že je nositelem pozitivních myšlenek. Stojí za to zkusit tuhle alternativu,“ dodal Richou. Podle něj má Mélenchon šanci dostat se do druhého kola.

Jean-Luc Mélechon během kampaně v Dijonu.
Francouzský politik Francois Fillon

Potřebujeme změnu institucí

„Je to osoba, která přináší změnu, kterou nutně potřebujeme, co se týče institucí,“ tvrdí Richou. „Je důležité se odklonit od trendu, kdy se snažíme řídit veřejné instituce jako soukromé firmy,“ sdělil svůj názor Richou. „Nemůžeme přece stejným způsobem a s očekáváním stejného zisku řídit instituce, jako jsou třeba nemocnice.“

Podle Richoua se do druhého kola prezidentských voleb nejspíše probojuje kandidát středu Emmanuel Macron a krajně pravicová Marine Le Penová. Richou však předpokládá i možnost, že postoupí i Mélenchon. „Každopádně si myslím, že Le Penová nemá žádnou šanci být zvolená prezidentkou,“ dodává suše Richou.

Krajně levicového Mélenchona bude volit i studentka SciencesPo Camille Lanté. Sama pro Lidovky.cz přiznává, že její smýšlení je levicové. „Líbí se mi hodně jeho projekty na obnovu venkova a zemědělství, jako třeba valorizace zemědělství a myslím si, že je úplně posledním člověkem, který může zarazit ekonomickou liberalizaci,“ řekla Lantéová pro Lidovky.cz.

Lantéová také vyzdvihuje Mélenchonovu snahu o spolupráci všech na vládě. Vysvětluje, že Mélenchon chce spolupracovat s parlamentem, francouzskými komunitami a chce zapojit do tvorby politiky všechny, kteří budou mít zájem. Stejně jako Melvin Richou doufá, že se její favorit dostane do druhého kola, ale očekává, že souboj o prezidentství zůstane mezi středovým Macronem a krajně pravicovou Le Penovou.

Zklamání nad Fillonem

Narozdíl od studentů půjde mladá učitelka Laetitia Debaecková nejspíš volit středového kandidáta Emmanuela Macrona. „Myslím, že ho budu volit. Je mi sympatický a přichází s obrozením Francie,“ řekla Lidovkám.cz Debaecková. Původně prý uvažovala o volbě pravicového kandidáta Françoise Fillona, ale ten ji zklamal. Odvolává se přitom na skandál Pénelopegate kolem Fillona. Podle médií měl Fillon vyplácet své ženě Penelope a svým dětem plat za práci, kterou neodvedli (VÍCE ZDE).

Stejný důvod proč si volit Emmanuela Macrona má i profesor ekonomie na vysoké škole EM Lyon, Bernard Laurent. Ačkoliv by za normálních okolností volil kandidáta pravice, kvůli morálním důvodům se rozhodl pro cestu středem.

„Macrona budu čistě z osobních a morálních důvodů. Jsem spíše voličem pravého středu, ale vzhledem k tomu, že mě zklamal Fillon a že nechci volit ani levicového Mélenchona, ani krajní pravici, nemám už žádného jiného kandidáta,“ uvedl profesor pro Lidovky.cz.

Francois Fillon zvítězil v pravicových primárkách

Pravicový kandidát Francois Fillon.

V jeho očích se François Fillon zdiskreditoval ve chvíli, kdy vyšla najevo hloubka kauzy Pénelopegate. „Kdyby to byl jen malý podvod, ale on institucionalizoval systém podvodu pro svojí ženu a nikdy to Francouzům nepřiznal,“ vysvětluje své zklamání Laurent. I tak připouští, že Fillon má stále šanci dostat se do druhého kola díky „silné mobilizaci katolíků.“ /

Podle něj proto v tuto chvíli nikdo nemůže dobře předpovědět, jak první kolo dopadne. „Macron, Mélenchon, Fillon i Le Penová. Každý z těch čtyř má dobrou pozici, aby uspěl a postoupil do druhého kola,“ řekl pedagog.

Ačkoliv by si názorově nemohli být oslovení studenti od pedagogů vzdálenější, v jednom se shodují. Ani jeden z nich nevěří, že by Marine Le Penová mohla uspět v druhém kole prezidentské volby. Jak Robin Purgus, tak Bernard Laurent připomínají rok 2002, ve kterém se do druhého kola dostal otec Le Penové Jean-Marie Le Pen. Jacque Chirac jej tehdy porazil rozdílem 60 procent hlasů.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...