Čtvrtina respondentů tráví na sociálních sítích čtyři a více hodin denně, zatímco 42 procent dotázaných přiznalo, že svým rodičům a opatrovníkům lže o tom, co dělají online, píše The Guardian.
Dvaačtyřicet procent respondentů také uvedlo, že už někdy na internetu lhali o svém věku, 40 procent přiznalo, že mají kromě hlavního i další účet, který používají k aktivitám, při kterých nechtějí prozradit svou totožnost, a 27 procent uvedlo, že se vydávají za úplně jiného člověka.
Průzkum, který vypracovala organizace British Standards Institutions (BSI) přichází v době, kdy britská vláda zvažuje možnost zavést povinnou dobu vypnutí pro některé aplikace, jako je TikTok a Instagram. O tomto možném kroku informoval koncem dubna britský ministr pro vědu a technologie Peter Kyle.
Chyby dětí na internetu
Vedoucí oddělení pro bezpečnost dětí na internetu v britské charitativní organizaci NSPCC Rani Govenderová uvedla, že omezení přístupu v nočních hodinách je sice užitečné, ale bez zavedení dalších opatření nemůže zabránit tomu, aby byly děti na internetu vystaveny škodlivým materiálům.
„Musíme jasně říci, že samotný noční digitální klid děti neochrání před riziky, kterým čelí na internetu. Všechna tato rizika budou moci vidět i v jiných částech dne a budou na ně mít stále stejný dopad,“ řekla Govenderová. Dodala, že společnosti a vláda se musejí především zaměřit na to, aby děti používaly mnohem bezpečnější a méně návykové stránky.
Studie mimo jiné zjistila, že 27 procent respondentů sdílelo svou polohu na internetu s cizími lidmi. Ve stejném průzkumu tři čtvrtiny dotázaných uvedly, že v důsledku pandemie trávily více času online, zatímco 68 procent uvedlo, že čas strávený online podle nich poškozoval jejich duševní zdraví.
Výkonný ředitel charitativní organizace Molly Rose Foundation Andy Burrows uvedl, že je jasné, že mladí lidé si uvědomují rizika na internetu, a navíc chtějí, aby je technologické společnosti chránily. Organizace se zabývá prevencí sebevražd.