Mladík zabil kněze kvůli karikaturám

  15:29
ANKARA - Šestnáctiletý student, který je podezřelý z nedělní vraždy italského kněze v Turecku, prý svým činem reagoval na karikatury západního tisku zobrazující proroka Mohameda jako teroristu.

Turecko | foto: AFP

ladík byl zdržen dnes a podle televizní stanice NTV o svém motivu řekl vyšetřovatelům.  Duchovní Andrea Santoro byl zastřelen, když se modlil v kostele. Útočník střelil klečícího kněze dvakrát do zad a podle svědků těsně před střelbou provolával slávu Alláhovi. Turecká policie podezřelého, jehož jméno nebylo zveřejněno, zadržela v Trabzonu na černomořském pobřeží.

Podle agentury Reuters se mladíkovým přiznáním zřejmě potvrdily původní dohady, že vražda kněze by mohla mít souvislost s vlnou protestů proti Západu, která kvůli karikaturám zachvátila v posledních dnech řadu muslimských zemí.

Tisíce tureckých muslimů protestovaly proti údajnému znesvěcování proroka. Karikatury vyšly minulý týden nejprve v dánských novinách a později je přetiskly i jiné západoevropské
deníky.

Oficiálně ale ještě úřady nevyloučily ani druhou hypotézu, že za vraždou může být i běžná kriminalita, protože Santoro pomáhal v Trabzonu s charitou zaměřenou na pomoc prostitutkám.

V minulosti kvůli tomu dostal výhrůžky, ale o policejní ochranu nepožádal. Prokurátor Burhan Çobanoglu dnes NTV řekl, že mladík byl dopaden, když se ukrýval v bytě svého příbuzného. Po policejním výslechu by ještě dnes měl být předveden před soud, dodal Çobanoglu.

Podle agentury Anadolu policisté zajistili u podezřelého pistoli, která byla předána k balistické expertize. Žena bydlící v sousedství kostela vyšetřovatelům řekla, že v sobotu se na nádvoří kostela přela s knězem pětice mladíků. Podle církevních míst je ale toto prostranství v sobotu pro veřejnost nepřístupné.

Podle italského ministerstva zahraničí budou knězovy ostatky dnes přepraveny do Říma a ještě tento týden budou pohřbeny v hlavní římské bazilice svatého Jana Lateránského.
Autoři: ,
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.