12. září 2018 17:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mladý Němec v Köthenu měl slabé srdce a zemřel na infarkt, ne na rány a kopance

Německá policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie | foto: Reuters

BERLÍN Příčinou smrti dvaadvacetiletého Němce, který zemřel o víkendu po potyčce se dvěma Afghánci ve východoněmeckém městě Köthen, byl srdeční infarkt. Na tiskové konferenci to dnes řekl soudní patolog Rüdiger Lessig. Mladík podle něj trpěl srdeční vadou od narození. Zda spor se dvěma Afghánci k infarktu nějak přispěl, policie vyšetřuje. Případ, který se stal v době napětí po nedávné vraždě v Chemnitzu (Saské Kamenici), vyvolal na východě Německa demonstrace.

„Byl těžce nemocný... srdeční infarkt mohl dostat kdykoli,“ uvedl profesor soudní medicíny Lessig, který pracuje na univerzitní klinice v Halle. Pitva se podle něj konala v neděli, krátce po mladíkově smrti. Muž trpěl podle Lessiga od narození vážnou srdeční vadou, kvůli které byl také operován.

Některá média v uplynulých dnech spekulovala, že příčinou smrti mladého Němce byly rány a kopance, které utržil při potyčce s Afghánci. Podle státního zástupce Horsta Nopense pro nic takového ale neexistují žádné důkazy. Zda bude někdo trestně zodpovědný za to, že muž dostal infarkt, je nyní podle něj předmětem vyšetřování.

Mladík se prý snažil uklidnit roztržku

Němec byl napaden v noci na neděli. Podle dosavadních zjištění chtěl urovnat roztržku mezi třemi Afghánci. „(Mladý Němec) chtěl pravděpodobně zasáhnout usmiřujícím způsobem,“ řekl Nopens. K rozhádané trojici přišla dvojice Němců, načež 22letý muž dostal pěstí do obličeje, upadl na zem a zemřel na infarkt. Dva podezřelí Afghánci ve věku 18 a 20 let nyní sedí ve vyšetřovací vazbě.

Média v uplynulých dnech zveřejnila mimo jiné nahrávku, na které o potyčce zesnulého mladíka a dvou Afghánců vypovídá svědkyně. Podle Nopense ale žena svou výpověď při výslechu na policii „masivně relativizovala“. Detaily státní zástupce neuvedl.

Protesty v německu

Úmrtí mladého muže, který byl podle agentury DPA bratrem známého příznivce krajní pravice z Köthenu ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko, vyvolalo v době napětí v Chemnitzu po vraždě 35letého Němce několik demonstrací. Protestovalo se nejen v Köthenu, ale i v nedalekém Halle, kde účastníci pondělního protestu hajlovali a napadali policisty.

Kancléřka Angela Merkelová ve středu vyjádřila pochopení pro pobouření lidí kvůli trestným činům spáchaným lidmi dříve trestanými nebo těmi, kteří měli Německo již opustit. Uvedla ale také, že pobouření není omluvou pro demonstrace, „které pohrdají člověkem“.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz