Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mléko splatíme migy a jadernou ponorkou, šokovalo Rusko Nový Zéland

Jaderná ponorka (ilustrační fotografie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná ponorka (ilustrační fotografie) | foto: Shutterstock

Dlužíte vysokou částku a nemáte peníze? Uchylte se ke starému dobrému směnnému obchodu. Takový byl aspoň recept Ruska, které Novému Zélandu navrhlo, že svůj dluh v řádu desítek milionů dolarů splatí jadernou ponorkou a stíhačkami MiG, napsal The Guardian.

V první polovině 90. let se Rusko potýkalo s vážnými finančními problémy, mimo jiné kvůli tomu, že po rozpadu Sovětského svazu převzalo většinu jeho dluhů. Zahraniční zadluženost SSSR se na přelomu 80. a 90. let vyšplhala do astronomické výše, v roce 1991 činila téměř 68 miliardy dolarů (více než bilion korun).

ČTĚTE TAKÉ:

Jednou z mnoha věřitelských zemí byl i Nový Zéland, který Sovětský svaz léta zásoboval mléčnými výrobky. V roce 1993 dlužila Moskva Wellingtonu desítky milionů dolarů a Nový Zéland už začínal být netrpělivý, jenže Rusko nemělo na splacení dluhu peníze. Oplývalo však přebytkem "naturálií" v podobě zbraní a vojenské techniky, které SSSR nahromadil za desítky let horečného zbrojení v rámci studené války. Neváhalo a rozhodlo se toho využít.

Když se tehdejší ruský vicepremiér Alexandr Šochin sešel s Jimem Bolgerem, bývalým předsedou novozélandské vlády, nabídl jako splátku dluhu dvě stíhačky MiG. Argumentoval tím, že jde o vysoce žádané zboží, a naznačil, že Rusko disponuje také spoustou užitečných tanků, napsal o schůzce novozélandský novinář Clive Lind.

Jim Bolger Šochinovi diplomaticky objasnil, že Nový Zéland po vojenské technice příliš netouží, ale ruský vicepremiér se nevzdával a nabídku rozšířil o vysloužilou jadernou ponorku. Může být zakotvena u nějakého přístavního města a sloužit jako nukleární reaktor, který bude oblast zásobovat elektřinou, vysvětlil konsternovanému Bolgerovi, premiérovi země proslulé svým rezervovaným postojem k jaderné energii.

Bolger ruský návrh samozřejmě odmítl. Oba státy se nakonec dohodly na postupných a pravidelných splátkách, přestože jejich celková výše nepřesáhla 30 milionů dolarů, tedy sotva třetinu dlužné částky. Nový Zéland však ruský trh potřeboval. "Svět byl tehdy zaplavený máslem a my jsme potřebovali, aby Rusko naše výrobky odebíralo. Museli jsme jim zajistit odbytiště," uzavírá Lind.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...