21. července 2017 18:06, aktualizováno  21:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpův mluvčí rezignoval. Nechce v Bílém domě finančníka z Wall Street

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 16Diskuse
Sean Spicer - mluvčí Bílého domu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sean Spicer - mluvčí Bílého domu | foto: Reuters

WASHINGTON Oficiální mluvčí Bílého domu Sean Spicer dal výpověď. Údajně silně nesouhlasí s Trumpovou volbou nového ředitele komunikace Anthonyho Scaramucciho. Informoval o tom server The New York Times. Spicer jako mluvčí bude působit do konce srpna. Post od demise bývalého ředitele komunikace Mikea Dubkeho dočasně vedl právě Sean Spicer, teď by Scaramucci působil jako jeho nadřízený. Spicera nahradí jeho dosavadní zástupkyně Sarah Huckabeeová Sandersová.

Scaramucci byl Trumpův poradce a je to jeho dlouhodobý příznivec. Původně pochází z prostředí Wall Street, kde založil nadnárodní investiční firmu SkyBridge Capital. Scaramucci Trumpovi také pomáhal získat finance na jeho prezidentskou kampaň.

Spicer Trumpovi řekl, že „vehementně“ nesouhlasí s jeho rozhodnutím jmenovat newyorského finančníka do postu šéfa komunikace. Spicer působil jako dočasný ředitel komunikace od začátku června, kdy Dubke odstoupil. Na twitterovém účtu mluvčího Bílého domu Spicer napsal, že v postu setrvá do konce srpna. Zároveň poděkoval Donaldu Trumpovi a napsal, že svou pozici považoval za čest.

Trump Scaramuccimu post nabídl v pátek kolem desáté ráno tamního času (16:00 SELČ). Chtěl, aby Spicer zůstal ve své pozici - Spicer mu ale řekl, že jmenování Scaramucciho je chyba, citoval The New York Times svůj interní zdroj. Scaramucci na své první tiskové konferenci odmítl, že by v Bílém domě panovaly jakékoli vnitřní spory.

Agentuře AP Spicer v krátkém telefonickém rozhovoru řekl, že se rozhodl rezignovat, neboť se domnívá, že Bílý dům je v situaci, kdy by mu „čistý stůl“ mohl prospět. Na adresu Scaramucciho Spicer agentuře řekl: „Bude to skvělé, je to tvrdý chlap.“

Trump chtěl původně Scaramuccimu místo v Bílém domě svěřit již ve svých prvních měsících. Chtěl ho jmenovat šéfem úřadu pro styk s veřejností. To mu rozmluvil Reince Preibus, který se bál střetu zájmu s ohledem na Scaramucciho zahraniční investice.

Sean Spicer - mluvčí Bílého domu
Mluvčí Bílého domu Sean Spicer přichází na denní brífink s reportéry.

Spicer údajně poprvé během svého působení pod Donaldem Trumpem cítil, že prezident dělá něco, co mu ublíží, tvrdí korespondent zpravodajského serveru CNN s odkazem své zdroje uvnitř Bílého domu. Podle zdroje CNN Spicer s rozhodnutím Trumpa sice není spokojený a zlobí se, ale s přechodem svého úřadu do nových rukou je ochotný pomoci.

Spicer v pozici mluvčího Bílého domu vydržel téměř přesně půl roku, Donald Trump ho jmenoval 20. ledna, tedy v den své inaugurace. Již na své první tiskové konferenci zaujal pozornost médií, když prohlásil, že má sice v plánu nikdy nelhat, ale někdy „fakta odlišně interpretovat“. Před získáním místa mluvčího Bílého domu Spicer působil jako mluvčí a stratég národní komise republikánské strany (RNC).

Dlouhodobé spekulace o odchodu

O Spicerově odchodu se vedly dlouhodobé spekulace, zejména na sociálních sítích. Spicer se během svého působení v prestižní pozici oficiálního mluvčího prezidenta Spojených států dostal do středu řady kontroverzních kauz, s novináři se například ve svých prvních měsících opakovaně přel o velikosti davu na inauguraci Donalda Trumpa.

Kritiku si Spicer vysloužil také v dubnu po chemickém útoku u syrského Chán Šajchúnu, kdy porovnával syrského prezidenta Bašára Asada s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem. Řekl tehdy, že ani Hitler se nesnížil k tomu, aby během druhé světové války použil chemické zbraně proti vlastnímu lidu, čímž opomenul Hitlerovy plynnové komory.

Podle New York Times jeho odstoupení také zasadí tvrdou ránu Reincovi Preibusovi, personálnímu šéfovi Bílého domu, se kterým Spicer dlouhá léta spolupracoval. Preibus Trumpovi v lednu doporučil, aby Spicera jmenoval - prezident však původně nevěřil jeho loajalitě. Preibus teď podle svých slov „stoprocentně“ podporuje nového ředitele komunikace Bílého domu Scaramucciho.

Novou mluvčí Donalda Trumpa bude dosavadní Spicerova zástupkyně Sarah Huckabeeová Sandersová, oznámil na tiskové konferenci nový šéf komunikace Scaramucci. Prezident Trump se k jeho rezignaci zatím nevyjádřil.

Trumpův právní tým prochází reorganizací, také ho opustil mluvčí

Právní tým Donalda Trumpa, který mu pomáhá v kauze údajných styků jeho volebního štábu s Ruskem, opouští mluvčí Mark Corallo. Podle agentury Reuters Corallo informace o svém odchodu bez upřesnění potvrdil v prohlášení zaslaném e-mailem. Změna na postu mluvčího nastala v době, kdy média spekulují o reorganizaci týmu.

Trump kvůli rozrůstající se aféře podle serveru Politico za poslední tři měsíce zaplatil za právnické služby přes 600 tisíc dolarů (13,6 milionu korun). Dosud měl Trumpovy záležitosti týkající ruské role na starosti advokát Marc Kasowitz, který ale podle pátečních informací stanice NBC již právní tým nevede.

Deník The New York Times ve čtvrtek napsal, že Kasowitzova role byla výrazně omezena. Podobné informace má i stanice NBC, podle které Kasowitz v právnickém týmu zůstává jako poradce.

  • 16Diskuse