Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mluvčí britského premiéra dával špiclovat politiky. Jako šéf bulváru

Mluvčí britského premiéra Andy Coulson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mluvčí britského premiéra Andy Coulson | foto: Lidovky.cz

LONDÝN/PRAHA Novináři mají k politice blízko, tak blízko, že v ní řada z nich dřív nebo později skončí. Patří k nim i Andy Coulson, současný mluvčí britského premiéra Davida Camerona, kterému se však jeho žurnalistická minulost stala přítěží. V dobách, kdy pracoval jako šéfredaktor britského bulvárního plátku The News of the World, totiž prý své reportéry nutil, aby si obstarávali materiál pro články prostřednictvím odposlechů mobilních telefonů politiků a celebrit.

V praxi to fungovalo tak, že dotyčným "vybírali" vzkazy uložené v hlasových schránkách na serverech mobilního operátora.
Stín podezření na Coulsonovi ulpěl už loni, tehdy na základě článku otištěném v deníku The Guardian, ale policie nakonec vyšetřování zastavila. Teď zvažuje, že by je obnovila na základě výpovědi Coulsonova bývalého podřízeného, reportéra listu The News of the World Seana Horea, který v rozhovoru pro americký list The New York Times řekl, že šlo o "běžnou praxi".

Celá věc se rychle zpolitizovala, a to díky labouristům, rivalům Cameronovy konzervativní strany. Coulson k tomu vzkázal jen to, že ochotně policii řekne, co ví, obvinění jako taková ale odmítá.
Jakkoliv fantasticky celá věc zní – novináři, kteří se dokáží napojit na server mobilního operátora a vyposlechnout si zprávy z hlasové schránky – přece jen staví na faktech. Bývalý šéf rubriky o královské rodině v listu The News of the World Clive Goodman byl před třemi lety přesně z takového počínání usvědčen a skončil ve vězení. S technickou stránkou odposlechů mu pomáhal soukromý detektiv Glenn Mulcaire, který je dnes taky za mřížemi.

Důkaz? Ten si opatříte snadno
Bulvár tvrdil, že šlo o "ojedinělý" případ, přesto Coulson krátce na to rezignoval. Podle listu The Guardian se prý praxe v redakci rozmohla tak, že byly odposlouchávány stovky celebrit. A bývalý reportér Hore dnes tvrdí, že o tom současný mluvčí britského premiéra nejen věděl, ale že k tomu své lidi přímo nutil.
Coulsonův největší problém je, že nechal odposlouchávat i politiky – mezi těmi, kteří mají podezření, nebo je dokonce prokázali s pomocí mobilního operátora, jsou bývalá labouristická ministryně ve vládách Tonyho Blaira i Gordona Browna Tessa Jowellová nebo někdejší vicepremiér John Prescott.

Prvně jmenovaná podle BBC tvrdí, že se do jejího telefonu někdo "naboural" osmadvacetkrát. Experti k tomu dodávají, že důkaz odposlechu mohla získat celkem snadno, a to pokaždé, když jí telefon ohlásil novou zprávu v hlasové schránce, ale ta byla buď už jednou přehraná, nebo vymazaná.

Vnucuje se tudíž otázka, jestli Coulson získaný důvěrný materiál nezneužil i ve prospěch svého současného zaměstnavatele, šéfa konzervativců Davida Camerona. Nastoupil k němu jen pár týdnů poté, co se vzdal místa šéfredaktora listu The News of the World...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...